Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej | dr inż. Patrycja Osak i dr Julian Kubisztal

24.04.2023 - 09:39 aktualizacja 24.04.2023 - 10:47
Redakcja: magdakorbela
Tagi: inżynieria materiałowa, korozja

24 kwietnia

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI KOROZYJNEJ

Save the date with our scientists

„Rdza pożera ten samochód” – słyszymy wyrok od mechanika i już wiemy, że dni naszego pojazdu są policzone. Problem korozji pojawia się wszędzie – nie tylko w branży motoryzacyjnej. Co jest powodem, jakie niesie ze sobą skutki i jak możemy jej przeciwdziałać – dr inż. Patrycja Osak z Instytutu Inżynierii Materiałowej.

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

dr-inz-patrycja-osakfot. archiwum prywatne

dr-julian-kubisztal-dzien-recyklingu-baterii
fot. archiwum prywatne

dr JULIAN KUBISZTAL


adiunkt,
Instytut Inżynierii Materiałowej

Wyświetl publikacje

Kartka z Kalendarza – Dzień Recyklingu Baterii

W 2010 roku Światowa Organizacja Korozyjna (World Corrosion Organization – WCO) ogłosiła dzień 24 kwietnia jako Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej. Korozja jest problemem globalnym, a celem Światowego Dnia Świadomości Korozyjnej jest uświadamianie społeczeństwu zagrożeń, jakie wynikają z korodowania materiałów. Jak szacują eksperci, koszty usuwania zniszczeń korozyjnych w Polsce wynoszą około 90 miliardów złotych rocznie. Nie są to jedyne koszty, ponieważ coraz częściej pokrywa się różne materiały powłokami ochronnymi przed korozją, a to zwiększa koszty napraw.

Korozja na każdym kroku

Zniszczenia korozyjne stanowią przyczynę wielu katastrof i są groźne w skutkach dla środowiska oraz człowieka. Korozja rurociągów transportujących produkty naftowe powoduje, że toksyczne substancje uwalniane są do gleby, a korozja wodociągów powoduje zanieczyszczenia wód pitnych i straty wody. Korozja dotyka również budynki, zarówno elewację zewnętrzną jak i wewnętrzną. Zabezpieczenie przed tego typu korozją jest trudne, ponieważ jest to złożony proces. Elementy elewacji ulegają stopniowemu niszczeniu pod wpływem działania żywych organizmów, takich jak bakterie, grzyby, mchy czy porosty, a nawet odchody ptaków. Procesy korozyjne dotyczą także implantów, na które oddziałują płyny ustrojowe. Korozja implantów przyczynia się między innymi do skrócenia czasu ich bezawaryjnej pracy, co wiąże się z kosztowną i obciążającą zdrowie pacjenta wymianą skorodowanych elementów.

Korozja – bądźmy świadomi

Istnieje ogromna potrzeba wzrostu świadomości korozyjnej, aby zacząć postrzegać korozję jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia, życia i trwałości materiałów. Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej niesie ze sobą nadzieję, że problem korozji zostanie zauważony i uświadomi społeczeństwu, że należy wykorzystać ograniczanie strat korozyjnych jako jeden z elementów poprawy stanu finansowego kraju.

dr inż. Patrycja Osak

Laboratorium badań elektrochemicznych w Instytucie Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym opracowywane są sposoby wytwarzania nowych powłok dla potrzeb ochrony przed korozją oraz do innych zastosowań w różnych gałęziach przemysłu wraz z kompleksową oceną odporności korozyjnej wytworzonych materiałów.

Obejrzyj film

 

dr Julian Kubisztal

Akredytowane Laboratorium badań korozyjnych w Instytucie Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym prowadzone są przyspieszone badania korozyjne w sztucznej atmosferze obojętnej mgły solnej zgodnie z normą PN-EN ISO 9227 wraz z oceną jakościową i ilościową badanych materiałów dla różnych sektorów gospodarki.

Obejrzyj film


Poznaj Laboratoria akredytowane Instytutu Inżynierii Materiałowej

return to top