Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

19.09.2023 - 11:26, aktualizacja 25.09.2023 - 17:00
Redakcja: jp

|tekst dr Aneta Szczygielska-Łaciak – koordynator projektu|

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, od 11 września 2023 r. zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich do Kampusu w Chorzowie, gdzie pracownicy Wydziału zabierają tych najmłodszych, starszych i najstarszych w podróż do fascynującego świata nauki. Interdyscyplinarne wykłady z pokazami eksperymentów Nauka wokół nas prowadzone są w ramach projektu Z nauką za pan brat dofinansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Podczas wykładów uczniowie mają okazję posłuchać ciekawostek i opowieści ze świata fizyki, chemii i inżynierii materiałowej. Ochotnicy mają niepowtarzalną okazję samodzielnie wykonać niektóre z eksperymentów m.in.: wytworzyć kompozyty, sprawdzić wytrzymałość konstrukcji, poddać się napięciu 400 000 woltów, wejść do klatki Faradaya, sprawdzić czy w butelce lejdejskiej na pewno zmagazynowany jest ładunek oraz wziąć ogień we własne dłonie.

Wykłady potrwają jeszcze do 29 września 2023 r. włącznie, kiedy to cykl tegorocznych wykładów zakończy Noc Naukowców organizowana przez studentów Koła Naukowego Fizyki LAMBDA.

Zapraszamy do wspólnej zabawy w naukowym stylu!

Autorzy zdjęć: Magdalena Szklarska, Aneta Szczygielska-Łaciak, Marcin Łaciak.