Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

16.11.2022 r. Wykład „Materiały inteligentne – stopy z pamięcią kształtu”

04.11.2022 - 08:57, aktualizacja 04.11.2022 - 09:23
Redakcja: magdakorbela

Z najlepszymi przez naukę – Wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy na wykład pod tytułem Materiały inteligentne – stopy z pamięcią kształtu, który wygłosi Pani Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych prof. dr hab. Danuta Stróż.

Kiedy: 16 listopada (środa) 2022 roku o godzinie 10:00

Gdzie: Sala audytoryjna P/0/05
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego
ul. 75. Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów

Zapisz się!

Wykład bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona

Opis wykładu
Materiały inteligentne to takie materiały, które reagują na bodźce zewnętrzne poprzez istotną zmianę swych właściwości. Stanowi ona odpowiedź materiału na dany bodziec i jest zmianą pożądaną i wykorzystywaną. Przykładowo, szkło w okularach zmieniające kolor pod wpływem światła jest materiałem inteligentnym, nazywanym materiałem fotochromowym.

Jedną z grup materiałów inteligentnych są materiały zmieniające swój kształt a wśród nich stopy z pamięcią kształtu. W materiałach tych występują jedno-kierunkowy efekt pamięci kształtu, dwu-kierunkowy efekt pamięci kształtu oraz efekt pseudosprężystości. Spowodowane są przemianą strukturalną zachodzącą w materiale pod wpływem zmiany temperatury bądź zewnętrznego naprężenia tzw. odwracalną, termosprężystą przemianą martenzytyczną.  Podczas wykładu omówiony zostanie mechanizm efektów pamięci kształtu oraz przedstawione będą różnorodne przykłady zastosowań tych materiałów od najprostszych np. klamry do łączenia złamanych kości po bardziej spektakularne np. w łazikach wykorzystywanych przez NASA do badań powierzchni Marsa.

Więcej informacji o projekcie na stronie.

logo projektu pin us

Projekt dofinansowano w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki