Podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego
Laureaci trzech pierwszych miejsc:
- Maciej Multan – V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
- Kordian Fuksa – II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
- Nikodem Świderski – VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M.Skłodowskiej-Curie w Katowicach
Nagrodzeni nauczyciele
- Krzysztof Kuśmierczyk – V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie,
- Agata Zegar – II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie,
- Anna Dudzińska – VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M.Skłodowskiej-Curie w Katowicach.
Liczba uczestników
Liczba województw
Liczba szkół
Liczba finalistów
Podsumowanie
| tekst: prof. dr hab. inż. Stanisław Krompiec – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego|
W dniu 21.03.2022 r. (część pierwsza) oraz 28.03.2022 r. (finał) odbył się XV Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, organizowany przez Instytut Chemii, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Patronat nad Konkursem sprawowali: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Danuta Stróż oraz Dyrektor Instytutu Chemii – dr hab. Mirosław Chorążewski, prof. UŚ.
Celem Konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych chemią oraz studiowaniem tej dziedziny wiedzy na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Śląskiego. Przed przystąpieniem do rozwiązywania testu (online) młodzież miała możliwość wysłuchania wykładu dr. Tomasza Siudygi pt. „Nanotechnologia w chemii i technologii chemicznej” oraz obejrzenia krótkich filmów o Wydziale, a także prezentacji pokazującej znaczenie SYNTHOS SA – Głównego Sponsora Konkursu. Jesteśmy przekonani, iż Konkurs wpływa na decyzje jego uczestników o podjęciu studiów, w tym szczególnie chemicznych, na naszym Wydziale.
W tym roku, w związku z epidemią COVID-19 pierwsza część Konkursu została zrealizowana online. Wzięło w niej udział 316 uczennic i uczniów z 43 szkół średnich. Co ciekawe (i ważne dla organizatorów), uczestniczki i uczestnicy pochodzili z 9 województw – reprezentowane były województwa: śląskie, małopolskie, mazowieckie, lubelskie, podlaskie, dolnośląskie, opolskie, podkarpackie i łódzkie.
Finalistami zostało 25 najlepszych uczestniczek i uczestników eliminacji. Podczas finału młodzież rozwiązywała zadanie laboratoryjne. Przed ogłoszeniem końcowych wyników i wręczeniem nagród nasi Goście zostali zaproszeni na obiad.
Laureaci i finaliści otrzymali nagrody – od Sponsorów i od organizatorów Konkursu. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez SYNTHOS S.A. – Głównego Sponsora Konkursu. Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez pozostałych Sponsorów Konkursu, którymi byli „Kraina Książek”, PTChem, ZNP i NSZZ „Solidarność”. Były to książki o tematyce chemicznej i popularno-naukowej. Nagrodzeni zostali również Nauczyciele (opiekunowie laureatów I, II i III miejsca).
Gratulujemy Laureatkom i Laureatom oraz Finalistkom i Finalistom naszego Konkursu, a także Szkołom i Nauczycielom chemii!
Galeria zdjęć