Warsztaty dla dzieci i młodzieży
Celem głównym warsztatów dla dzieci i młodzieży jest zaznajomienie uczestników z warsztatem pracy naukowca oraz wzrost ich wiedzy uczestników o aktualnych trendach badawczych w naukach ścisłych i przyrodniczych.
Warsztaty dedykowane są uczniom klas 7 i 8 Szkół Podstawowych oraz uczniom Szkół Średnich.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zajęcia przeprowadzone będą w laboratoriach i pracowniach znajdujących się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1A w Chorzowie (dojazd własny!)
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję w praktyce przekonać się, na czym polega praca naukowca, osobiście przeprowadzą proste eksperymenty naukowe z wykorzystaniem odczynników, sprzętu laboratoryjnego, sprzętu komputerowego.
Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego jak i specjalistów w swoich dziedzinach, z współpracujących jednostek naukowych i dydaktycznych, Wykładowcy wprowadzą słuchaczy w świat nauki i nowoczesnych technologii. Zakres materiału będzie odwoływał się do podstawy programowej w danej dziedzinie jak i zawierał treści znacznie rozszerzające wiedzę uczestników.
Zajęcia realizowane będą w blokach tematycznych w soboty, od godziny 8:00 do godziny 16:00.
Podczas każdego spotkania uczestnicy wezmą udział w 3 warsztatach tematycznych, zostanie im także zapewniony ciepły posiłek, podczas przerwy obiadowej.
Czas trwania każdego warsztatu to 3 godziny lekcyjne.
Warsztaty prowadzone będą w niewielkich, 6 – osobowych zespołach, co umożliwi każdemu z młodych naukowców na indywidualne działania pod okiem prowadzącego.
W ramach zajęć projektowych każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w 24 warsztatach tematycznych. Tematyka warsztatów obejmować będzie takie dziedziny jak fizyka, chemia, kryminalistyka, fizyka medyczna, biofizyka/bioinżynieria, matematyka, informatyka, robotyka, nauka o materiałach, geografia, ochrona środowiska, biologia oraz biotechnologia.
Tematyka warsztatów:
- Fizyka wokół nas;
- Mikroświaty w mikroskopie;
- Budujemy wioskę na Księżycu;
- Świetlny odcisk palca;
- Chemia wokół nas;
- Chemia żywności (białka, cukry, tłuszcze, witaminy);
- Chemia organiczna z zastosowaniem w chemii leków;
- Ślady Kryminalistyczne, których nie widać, czyli o pracy psów służbowych;
- Świat w podczerwieni – obrazowanie termiczne;
- Zajrzeć w głąb ciała – obrazowanie ultrasonograficzne;
- Otwieramy serce przed Tobą;
- Powierzchnia pełna tajemnic;
- Jak hodować komórki w laboratorium;
- VCBIURZDQLH MHVW IDMQH” – warsztaty z szyfrowania;
- Statystyka;
- Modelowanie i druk 3d;
- Programować każdy może!;
- Programowanie prostych gier komputerowych;
- LEGO MINDSTORMS i figury geometryczne;
- Ja, Robot – podstawy automatyki i robotyki;
- Świat polimerów;
- Biomateriały w stomatologii ;
- Życie w szkle – stwórz swój mini-ogród;
- EKG Ziemi – sejsmologia.
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi dziedzinami nauki i badaniami w nich prowadzonymi. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, odnajdzie swoją naukową ścieżkę, którą będzie mógł podążać w przyszłości.
Rekrutacja do projektu
Uczestnikiem projektu może zostać każdy uczeń klasy 7 i 8 szkoły podstawowej oraz szkoły średniej, który zainteresowany jest rozwijaniem i wzbogacaniem swojej wiedzy w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. Każdy, kto szuka swojej naukowej ścieżki i pragnie przeżyć inspirujące przygody w świecie nauki.
Rekrutacja do projektu prowadzona będzie poprzez formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie:
Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od 23 sierpnia 2021 do 10 września 2021.
Zgłoszenia uczestnika dokonują rodzice lub prawni opiekunowie ucznia!
Kryterium oceny wniosków stanowi średnia arytmetyczna ocen z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych ze świadectwa szkolnego z czerwca 2021 roku. Przedmioty brane pod uwagę wyszczególnione są w formularzu zgłoszeniowego. Niezbędne jest dołączenie do formularza skanu świadectwa!
Rozpatrywane będą wyłącznie kompletne, podpisane zgłoszenia!
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizator zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia drugiego etapu rekrutacji, .
Spotkanie organizacyjne dla osób zakwalifikowanych do projektu oraz ich rodziców/opiekunów odbędzie się zdalnie, za pomocą platformy MS Teams. Data i odpowiedni link zostaną przesłane na podany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail.
Uwaga:
Ze względu na sytuację epidemiczną i brak możliwości określenia na chwilę obecną obostrzeń jakie mogą z przyszłości nastąpić, Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany formy warsztatów na szkołę letnią lub zimową. O ewentualnych zmianach osoby zakwalifikowane do projektu dowiedzą się najszybciej jak to będzie możliwe. Zaplanowane zajęcia spełnią swoją rolę wyłącznie w formie zajęć stacjonarnych w laboratoriach naukowych.
Projekt dofinansowano z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.