Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŚ do spraw współpracy z liceami ogólnokształcącymi i szkołami podstawowymi jest dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ, która koordynuje współpracę WPiA ze szkołami od 2012 roku.

Formy współpracy realizowane na Wydziale Prawa i Administracji:

W ramach współpracy ze szkołami od 2014 roku  na Wydziale regularnie odbywają się Dni z Prawem. Celem wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy prawniczej wśród młodych ludzi, przybliżenie specyfiki pracy w zawodach prawniczych oraz prezentacja dydaktycznej oferty wydziału oraz jego zaplecza naukowego.

Do tej pory Dni z Prawem odbyły się :

1. 21 października 2022 roku – Europejski Dzień Prawnika: Zawody prawnicze;
  2. 25 października 2021 roku w formie hybrydowej – Europejski Dzień Prawnika;
  3. 14 kwietnia 2021 roku w formie zdalnej na platformie Zoom: Dzień z Prawem w Internecie;
  4. 3 i 4 kwietnia 2019 roku Dzień z Prawem Karnym, pod tytułem Agresja werbalna.
  5. 1 marca 2018 roku Dzień z Prawem Międzynarodowym, pod tytułem Oblicza prawa międzynarodowego publicznego – zbrodnie międzynarodowe, prawo dyplomatyczne, prawa człowieka.
  6. 3  kwietnia 2017 roku Dzień z Prawem Konstytucyjnym, pod tytułemPolskie tradycje ustrojowe. Od Konstytucji 3 Maja 1791 roku do czasów współczesnych.
  7. 17 marca 2016 roku Dzień z Prawem Administracyjnym, pod tytułem Administracyjnoprawny status jednostki (obywatela).
  8. 26 marca 2015 roku Dzień z Prawem Cywilnym, pod tytułem Prawa konsumentów według nowych przepisów prawnych.
  9. 24 kwietnia oraz 8 maja 2014 roku Dzień z Prawem Karnym, pod tytułem Wymiar Kary.

Ponadto wraz z Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŚ do spraw koordynacji pracy oraz inicjatyw podejmowanych przez działające na WPiA UŚ koła naukowe dr Grzegorzem Nancką (grzegorz.nancka@us.edu.pl) oraz pracownikami Wydziału, a także Kołami Naukowymi organizowane są Dni Otwarte na WPiA, w czasie których prezentowana jest nie tylko oferta dla przyszłych Studentów, ale także odbywają się wykłady i warsztaty.

Informacji na temat nawiązania współpracy udziela dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ (agnieszka.ziolkowska@us.edu.pl).

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zawarł umowy o współpracy naukowo–dydaktycznej z następującymi szkołami średnimi:

Umowy obecnie realizowane:

I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu

I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu Zdroju

II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach

II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach

III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie