19 lutego – Dzień Nauki Polskiej

19.02.2021 - 10:25 aktualizacja 19.02.2021 - 11:36
Redakcja: AJS

W tym roku po raz drugi obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto państwowe, przypadające 19 lutego (w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika), zostało ustanowione w 2020 roku jako wyraz uznania dokonań polskich uczonych.

Prowadzenie badań będących odpowiedzią na najważniejsze cywilizacyjne wyzwania, dokonywanie odkryć, dążenie do poznania prawdy oraz przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom to najważniejsze zadania realizowane przez naszych naukowców. Warto o tym mówić, dlatego z przyjemnością rozmawiamy z naszymi naukowcami i zapraszamy ich do udziału w różnych inicjatywach, takich jak Śląski badawczy, Scena Premier Naukowych, „No Limits” czy Przystanek Nauka. Wciąż powiększające się grono odbiorców ma również organizowany od pięciu lat Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Z okazji tego wyjątkowego święta publikujemy wybrane artykuły, wywiady i nagrania, które zrealizowaliśmy wspólnie z naszymi naukowcami w ciągu ostatniego roku.

Ikony na granatowym tle, poszczególne grafiki symbolizują różne atrybuty związane z nauką: mikroskop, fiolka, glob, sześcian Źródło: pl.freepik.com

Warto wiedzieć | Wybrane fakty i liczby związane z aktywnością badawczą na Uniwersytecie Śląskim

Infografika. Tytuł: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Nauka i badania. Tekst: PROJEKTY BADAWCZE: 237 realizowanych obecnie projektów badawczych, w tym: 8 projektów badawczo-rozwojowych, 210 krajowych i 19 zagranicznych projektów badawczych, prawie 150 mln zł – łączna kwota dofinansowania wszystkich realizowanych obecnie projektów badawczych, 25 800 000 zł – łączna kwota dofinansowania uzyskana w 2020 roku na 51 nowych projektów badawczych. INFRASTRUKTURA BADAWCZA I ARTYSTYCZNA: ponad 200 laboratoriów i pracowni badawczo-dydaktyczno-artystycznych.

Infografika. Tytuł: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Nauka i badania. Tekst: PATENTY I INNE PRAWA OCHRONNE: ponad 590 przedmiotów własności przemysłowej, 41 praw wyłącznych udzielonych w 2020 roku, ponad 30 zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej za granicą. INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ: 6 196 200 zł przeznaczonych na działania naukowo-badawcze oraz podnoszenie kompetencji kadry i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, blisko 1200 pracowników i doktorantów uzyskało już wsparcie w ramach konkursów i innych inicjatyw realizowanych w ramach IDB od 2020 roku.

Śląski badawczy

Jeśli jesteście ciekawi, co badają naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim, jakie wynalazki patentują i czym się interesują, koniecznie zajrzyjcie na Śląski badawczy. Publikujemy rozmowy z naukowcami, artykuły oraz informacje prezentujące między innymi wyniki najnowszych badań, patenty, osiągnięcia i komentarze.

Wybrane artykuły:

Ulica Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czyli historia Bankowej

Ulica, niczym całe miasto – ze swą niezwykłą przeszłością zapisaną na długości zaledwie 360 metrów – pozwala uważnym oczom dostrzec ślady przeszłości

Sposób, w jaki reagujemy na lęk | Rozmowa z dr Lidią Baran

Często, gdy spotyka nas w życiu coś nieprzyjemnego, uciekamy – w świat wirtualny, w rozrywkę, w nałogi. Ucieczka, choć bywa naszym sprzymierzeńcem, może stać się źródłem cierpienia i społecznej izolacji, jeśli przerodzi się w nawyk

Fungicydy dla księgozbiorów, czyli patent ratujący kulturowe dziedzictwo świata

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali substancje aktywne, które będą mogły służyć dezynfekcji najcenniejszych księgozbiorów i archiwów, a także różnych powierzchni, na przykład obrazów czy plakatów

pięcioro ludzi na tle lodowców, członkowie wyprawy

Spitsbergen po raz pięćdziesiąty piąty

Na początku września zakończyła się 55. wyprawa polarna na Spitsbergen, w której udział wzięli pracownicy, doktoranci i studenci związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach

Scena Premier Naukowych – rozmowy z naukowcami

Nauka wcale nie musi być nudna! Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show stwarza niepowtarzalną okazję do wysłuchania rozmowy z wyjątkowymi naukowcami, osobami zaangażowanymi w inspirujące działania czy autorami publikacji lub projektu naukowego, związanych z naszą uczelnią, którzy w przystępny i intrygujący sposób opowiadają o swoich badaniach i osiągnięciach.

Wykłady ŚFN KATOWICE

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE powstał po to, aby nauka była bliżej! Wykłady, warsztaty, spotkania z interesującymi badaczami i inne wydarzenia w ramach tego jednego z największych wydarzeń popularyzujących naukę w Polsce i Europie rozbudzają naukową ciekawość – bez względu na wiek czy zainteresowania.

Webinar ŚFN | Agata Daszkowska-Golec „Jak funkcjonują rośliny w stresie?”

„No Limits”

Wszyscy, którzy interesują się odkryciami w świecie nauki, innowacyjnymi rozwiązaniami, techniką, a także nowymi materiałami i technologiami powinni sięgnąć po „No Limits”.

To czasopismo popularnonaukowe, które w atrakcyjnej formie prezentuje nowatorskie, interesujące i ważne badania naukowe prowadzone na naszej uczelni lub we współpracy z nią.

Strona internetowa czasopisma: us.edu.pl/no-limits.

Nr 2(2)/2020 dostępny na platformie ISSUU

Przystanek Nauka

Ciekawostki i nowości ze świata nauki, informacje o najnowszych badaniach prowadzonych na naszej uczelni, e-wykłady, blogi naukowe, recenzje książek, a może filmy prezentujące ciekawe eksperymenty i komentarze ekspertów? Każda osoba interesująca się nauką, znajdzie coś dla siebie na portalu Przystanek Nauka.

Strona internetowa: przystaneknauka.us.edu.pl.

Przystanek Nauka na Facebooku: facebook.com/przystaneknauka.

Łazik marsjański, moment lądowania

O lądowaniu Perseverance na Marsie

Zdjęcie: artystyczna wizja lądowania łazika Perseverance na Marsie | Image Credit NASA/JPL-Caltech