3. Śląski Festiwal Nauki Katowice – podsumowanie

15.02.2019 - 12:14 aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Prawie 200 stanowisk, przy których odbywały się pokazy, eksperymenty i spotkania z naukowcami, ponad 140 zajęć w formie warsztatów i ponad 100 wykładów z 6 obszarów wiedzy, to tylko nieliczne elementy składające się program tegorocznej trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Wydarzenie, odbywające się od 12 do 14 stycznia 2019 roku, zgromadziło tłumy zwiedzających. W spotkaniach z nauką uczestniczyło 35 tys. osób, w tym ponad 13,5 tys. uczniów.

Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji ze wszystkich obszarów wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistycznych i społecznych, medycyny i zdrowia, a także sztuki. Nowością była strefa kosmiczna i pokazy łazików marsjańskich oraz strefa laserowych pokazów naukowych. Nie zabrakło spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki i nie tylko, gośćmi specjalnymi byli między innymi: laureat Nagrody Nobla, mineralog i fizyk prof. dr Johannes Georg Bednorz, astronautka i akwanautka NASA Nicole Stott oraz Mirosław Hermaszewski – pierwszy Polak w kosmosie.

Relacja filmowa z 3. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice

Na niezwykle bogaty program wydarzenia składał się szereg inicjatyw prezentujących naukę w przystępnej formie, pokazujących to, co jest w niej ważne, a zarazem intrygujące i pobudzające do dalszego myślenia. Pokazy, eksperymenty oraz różnorodne prezentacje przygotowało 1,4 tys. wystawców, a festiwalowe wydarzenia podczas transmisji śledziło ponad 8 tys. osób. Hasłem przewodnim spajającym wszystkie festiwalowe inicjatywy była „Energia”.

3. Śląski Festiwal Nauki Katowice w liczbach

Przy organizacji największego w południowej Polsce wydarzenia naukowego swoje siły połączyły największe śląskie uczelnie, Miasto Katowice (gospodarz festiwalu) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarz).

Liderem wydarzenia był Uniwersytet Śląski, a współorganizatorami: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Partner instytucjonalny festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Główny partner technologiczny: Concept Music Art Sp. z o.o. Sponsorzy strategiczni: PGNiG i PKO Bank Polski. Sponsorzy: Fujitsu Technology Solutions, Grupa Mokate, JAS-FBG S.A. Partnerzy: Danone Sp. z o.o., Biuro Podróży Altamira S.C., Bank Pekao SA oraz Koleje Śląskie Sp. z.o.o., partner wspierający – Katowickie Wodociągi SA.