Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

7 rzeczy, które wyróżniają Uniwersytet Śląski. Kolejną możesz dopisać Ty!

04.07.2025 - 10:54 aktualizacja 04.07.2025 - 11:46
Redakcja: skrawczyk

Szukasz wymarzonego kierunku studiów, ale nie wiesz w którą stronę pójść? Nie musisz znać dziś wszystkich odpowiedzi. Wystarczy, że trafisz w miejsce, które pozwoli Ci szukać. Uniwersytet Śląski daje wolność wyboru, wsparcie w działaniu i dostęp do świata, w którym możesz dostać więcej. Rzuć okiem na 7 rzeczy, które mogą stać się Twoją nową codziennością. 

Pasja, nauka czy praca? U nas nie musisz wybierać

Lepiej łączyć, niż dzielić, dlatego wybierając Uniwersytet Śląski, możesz stworzyć własny scenariusz, w którym znajdziesz miejsce zarówno na wykłady, rozwój zainteresowań, a jeśli chcesz – także na pracę zawodową już od pierwszych miesięcy studiów. Jak to możliwe?

  • Wypracowaliśmy Nową Koncepcję Studiów – autorski i innowacyjny program, który pozwala współtworzyć plan studiów tak, jak chcesz – z myślą o swoich pasjach, planach i marzeniach. Nawet jeśli są zupełnie różne. Interdyscyplinarność? U nas to nie hasło, a realna możliwość. Studenci i studentki sami decydują, co przyda im się w przyszłości.
  • Ciekawą opcją jest także Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych, gdzie masz jeszcze większą dowolność, a program wybierasz spośród niemal wszystkich kierunków studiów dostępnych na uczelni. Twój rozwój naukowy odbywa się pod czujnym okiem opiekuna naukowego.
  • Umożliwiamy łączenie pracy ze studiami, co daje Ci możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego już w trakcie nauki.
  • Na naszej uczelni działa Biuro Karier, w którym studenci i studentki mogą korzystać ze szkoleń tworzonych razem z czołowymi pracodawcami, z porad doradców zawodowych i rozwijać swoje talenty. 
  • Jesteśmy różnorodni – i to nasza siła. Spotykają się tu osoby tworzące sztukę i te, które projektują rozwiązania technologiczne. Ci, którzy piszą eseje o filozofii, i ci, którzy analizują dane albo badają mikroorganizmy. Humanistyka, nauki społeczne, artystyczne, ale też przyrodnicze i ścisłe – każdy z tych światów ma tu swoje miejsce. A najlepsze dzieje się wtedy, gdy zaczynają się przenikać.

grupa studentów

fot. Szymon Nawrat

fot. Szymon Nawrat

Zdobądź przewagę – jeszcze zanim wejdziesz na rynek pracy

Studia u nas mogą być dla Ciebie początkiem nowej przygody oraz pierwszym etapem budowania kariery zawodowej. W zależności od tego, czym chcesz się zajmować w przyszłości, już podczas studiów możesz poznać interesujący Cię świat od środka – realizując praktyki i staże w firmach oraz instytucjach, z którymi współpracujemy. Wielu naszych studentów i studentek znajduje później w tych miejscach pracę, a warto wspomnieć, że lista naszych partnerów jest naprawdę długa! Wśród nich znajduje się m.in.:

  • ORLEN,
  • Google,
  • Straż Graniczna,
  • ING Hubs
  • Sopra Steria
  • i2 Analytical
  • i wiele, wiele innych.

Wśród naszych absolwentów i absolwentek są wybitni przedstawiciele i przedstawicielki wielu branż – zostań kolejnym lub kolejną z nich!

Twoja edukacyjna podróż może mieć kilka przystanków

Jesteśmy uczelnią europejską. Należymy do sojuszu Transform4Europe (T4EU). To coś więcej niż szyld – to realne możliwości. Dzięki T4EU możesz odwiedzać kampusy we Włoszech, Bułgarii, Litwie, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Słowenii, Francji i Portugalii. Tym samym, projekt stwarza szansę do tego, aby zdobywać pożądane na rynku pracy kompetencje, poznać specyfikę międzynarodowego środowiska i ludzi z różnych zakątków Europy. Ciekawą opcją jest też model bachelor tracks, który pozwala na wybranie tematycznych ścieżek w ramach jednego kierunku studiów. Każdy „track” pozwala skupić się na wybranej specjalizacji, takiej jak psychologia, marketing czy biologia i lepiej dopasować program do własnych zainteresowań.

 

transform4europe

fot. Tomasz Kiełkowski

Masz ochotę na dłuższą wyprawę? Skorzystaj z programu Erasmus+, który umożliwia wyjazd na semestr lub rok studiów i podjęcie nauki na jednej z kilkudziesięciu uczelni partnerskich. To nie tylko edukacja – to styl życia: mieszkanie w nowym kraju, poznawanie ludzi z całego świata, nauka języków w praktyce i rozwój osobisty, który zostaje z Tobą na zawsze. Wielu naszych studentów i studentek wraca z Erasmusa z nową perspektywą, inspiracją do działania i… planami na kolejne wyjazdy.

Obok sali wykładowej – studio, laboratorium i… parkiet

Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności jest niezwykle ważne, ale niemniej istotne jest to, czego nie znajdziesz w sylabusie. Często właśnie po zajęciach dzieją się rzeczy, które pamięta się najdłużej: wspólne projekty, organizowanie wydarzeń, wieczory w akademiku i cykliczne imprezy.

Rozumiemy to, dlatego mamy dla Ciebie kilka dodatkowych propozycji:

  • Koła naukowe działające na pełnych obrotach. Każdy z naszych wydziałów może się pochwalić sporą ofertą kół naukowych, w których „po godzinach” możesz nie tylko dowiadywać się więcej, ale także poznać ludzi z podobną zajawką.
  • Miejsce, w którym możesz tworzyć po swojemu. W zależności od tego, co Ci w duszy gra, masz do wyboru m.in.: Radio Egida, Magazyn Suplement, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, Latający Teatr Szybko. Możesz także korzystać z naszego studia radiowego i telewizyjnego, gdzie np. stworzysz swój podcast albo nagrasz filmik na TikToka.
  • I oczywiście – dobra zabawa. Juwenalia Śląskie, Cieszynalia czy Otrzęsiny, czyli impreza dla nowych studentów i studentek, na stałe wpisały się na listę imprez, bez których nie wyobrażamy już sobie życia. Koncerty, wydarzenia towarzyszące i zabawa do późnych (albo wczesnych) godzin. Dodatkowo, wiele wydziałów organizuje Bal Studenta, co jest kolejną okazją do lepszego poznania ludzi z roku. Twoje studenckie życie możesz wzbogacić także o wszystko to, co dzieje się w miastach, w których znajdują się nasze wydziały – knajpy, kluby, teatry, kina, muzea, festiwale – jest w czym wybierać!

zespół Pieśni i Tańca

fot. Tomasz Kiełkowski

Śląski Festiwal Nauki zmienia perspektywę

Czasem wystarczy jedna rozmowa z naukowcem lub naukowczynią z prawdziwego zdarzenia albo zobaczenie fascynującego eksperymentu na własne oczy, żeby coś w głowie „kliknęło”. I właśnie po to jest Śląski Festiwal Nauki – żeby nauka zaczęła żyć, a nie była tylko teorią serwowaną w podręcznikach. 

Śląski Festiwal Nauki to kilka dni, podczas których Katowice wypełniają się nauką w najciekawszym wydaniu. Nauką, która zaskakuje, bawi i daje do myślenia. Podczas Festiwalu możesz spotkać ludzi, którzy każdego dnia zgłębiają tajemnice kosmosu, klimatu, języków obcych, robotyki czy sztucznej inteligencji. To jedno z tych wydarzeń, po których wyjdziesz z głową pełną pomysłów i chęci, żeby też coś stworzyć. A że wszystko dzieje się w najbliższej okolicy Kampusu Uniwersytetu Śląskiego, szkoda byłoby z tego nie skorzystać.

Tu się mówi: „dzięki, że jesteś”

Wierzymy, że w miejscu, gdzie ludzie czują się zauważeni i doceniani, żyje i pracuje się lepiej. Podobnie myślą nasze studentki i studenci – dlatego z własnej inicjatywy nagradzają osoby, które tworzą uczelnianą codzienność – wspierają, motywują, pomagają ogarnąć chaos.

Wśród inicjatyw, które wpisały się w życie uczelni, są m.in. Laur Studencki, Diamenty Wydziału Nauk Społecznych oraz OskarUŚ. To dzięki nim, wyróżniani są nie tylko wybitni wykładowcy i wykładowczynie, ale też osoby pracujące w dziekanatach, dbające o porządek i wszyscy ci, którzy swoją postawą tworzą wyjątkowy klimat Uniwersytetu Śląskiego. 

Bo dobre relacje to nie dodatek do studiów. To ich najfajniejsza część.

Twoje osiągnięcia mają znaczenie

Szybka akcja – jesteś laureatem lub laureatką olimpiady stopnia centralnego, konkursu ogólnopolskiego lub międzynarodowego? Jeśli tak, dołączasz do nas z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Na najbardziej utytułowane osoby czekają także dodatkowe bonusy – stypendium, tutoring naukowy, zniżka na akademik. Możesz pochwalić się osiągnięciami sportowymi, artystycznymi albo społecznymi? Mamy coś dla Ciebie! Dołącz do Funduszu Talentów i czerp ze studiowania pełnymi garściami!

Szczegóły związane z Funduszem Talentów oraz możliwościami jakie na Ciebie czekają znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Rekrutacja już trwa – wskakuj na pokład!

Rekrutacja na studia trwa. To dobry moment, żeby zrobić pierwszy krok – bez pośpiechu, ale też bez odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę.

Jak to wygląda w praktyce? Już tłumaczymy – to naprawdę proste.

  1. Wybierz kierunek lub kierunki studiów, które Cię interesują.
  2. Zgłoś się do nas za pośrednictwem Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).
    11 lipca 2025 r. kończy się rekrutacja na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, a 19 lipca 2025 r. to ostatni dzień rekrutacji na studia II stopnia.
  3. Śledź listy osób przyjętych na wybrane kierunki.
    Wyniki rekrutacji na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie zostaną ogłoszone 18 lipca 2025 roku, a na studia II stopnia – 24 lipca 2025 roku.
  4. Przygotuj się na nowy rozdział – przed Tobą początek przygody z Uniwersytetem Śląskim!

Masz dodatkowe pytania? Odwiedź naszą stronę internetową – przygotowaliśmy wyczerpującą bazę, która ułatwi Ci proces. Wskazówki znajdziesz także w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie Uniwersytetu Śląskiego.

7 rzeczy, które nas wyróżniają już znasz. A co z kolejnymi? Należą do Ciebie!

Nie musisz mieć gotowego planu. Czasem wystarczy poczucie, że to właśnie to miejsce. Uniwersytet Śląski to przestrzeń dla tych, którzy chcą szukać, próbować i tworzyć  przyszłość po swojemu.

Jesteśmy tu – gotowi, by iść z Tobą od pierwszego kroku. Bo z Uniwersytetem możesz #więcej.

return to top