8 marca 2022 – Dzień Kobiet Ukraińskich Uchodźczyń Wojennych

08.03.2022 - 09:47 aktualizacja 08.03.2022 - 10:56
Redakcja: AJS

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 roku. Z czasem zaczęto go świętować 8 marca. Święto miało swój początek w Stanach Zjednoczonych, a impulsem do jego ustanowienia były strajki kobiet w Nowym Jorku, domagających się wyższej pensji, lepszych warunków pracy oraz praw wyborczych. Fundament kobiecego buntu w imię dobra jest w tym święcie ciągle żywy.

Dziś chcemy złożyć hołd niezwykłym kobietom z Ukrainy, które unoszą z wojny swoje dzieci i bliskich, zapewniając im opiekę i otuchę, niezbędne nawet w najbardziej przyjaznych krajach ucieczki.

Życzymy Wam wszystkim – Tym w Ukrainie i Tym poza nią – siły i wytrwałości w niesieniu strasznego ciężaru wojny oraz niesłabnącej nadziei powrotu do życia w wolności i pokoju – w niepodległej Ukrainie.

Widok ośmiu rąk z dłonią jedna na drugiej

fot. Hannah Busing | Unsplash