Od 12 do 18 listopada 2018 roku w Katowicach odbywać się będzie 19. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, którego celem jest prezentacja i promowanie współczesnej działalności teatralnej w Polsce. Podczas wydarzenia przyznany zostanie „Laur Konrada” – jedna z najważniejszych nagród reżyserskich w dziedzinie teatru w naszym kraju. W programie festiwalu zaplanowano m.in. spektakle mistrzowskie oraz wiele wydarzeń towarzyszących poświęconych sztuce reżyserii – nie tylko teatralnej, ale również filmowej, a także konkurs dla reżyserów spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych.
W programie festiwalu znajdzie się prezentacja prac studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Wyświetlone zostaną:
- dokumenty: „Biało-czerwoni z Chrząstawy” w reż. Krystiana Kamińskiego, „Proch” w reż. Jakuba Radeja, „Casting” w reż. Klaudii Kęskiej, „Sonda o kobietach” w reż. Mateusza Głowackiego, „Pasdar” w reż. Grzegorza Piekarskiego i „Tama” w reż. Natalii Koniarz. Nadzór nad tym cyklem sprawować będzie prof. zw. dr hab. Andrzej Fidyk
- oraz filmy fabularne: „Szczur” w reż. Anny Urbańczyk, „Nic nowego pod słońcem” w reż. Damiana Kocura, „Sweet Home Czyżewo” w reż. Jakuba Radeja, „Szczękościsk” w reż. Kordiana Kądzieli, „Magma” w reż. Pawła Maślony, „Chwila” w reż. Piotra Domalewskiego oraz „Chłopcy z motylkami” w reż. Marcina Filipowicza. Kuratorem tej części jest dr hab. Michał Rosa.
Festiwalowi towarzyszyć będzie ponadto cykl wydarzeń naukowych poświęconych zjawisku szeroko rozumianej sztuki reżyserii. Do udziału w tej części programu zaproszony został m.in. dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, kierownik Katedry Literatury Porównawczej Wydziału Filologicznego UŚ. Wystąpienia prelegentów dedykowane będą różnym wymiarom reżyserii, a na zakończenie konferencji zaplanowana została debata z udziałem reżyserek.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://festiwal-interpretacje.pl.