Koordynowany przez zespół naukowców z Unibota i Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży projekt pt. „Space Donkey – Usiołek w kosmosie” jest realizowany przez uczniów z różnych gimnazjów i techników województwa śląskiego. Jego celem jest skonstruowanie sondy badawczej, czyli części elektroniczno-badawczej balonu stratosferycznego, który wzniesie się na wysokość ok. 30 km, po czym pęknie, a sonda badawcza, która cały czas będzie zbierać dane, wróci na Ziemię. Za bezpieczny powrót sondy na powierzchnię zadba połączony z nią spadochron, a lokalizację wskażą zainstalowane, niezależnie od siebie działające, moduły lokalizacyjne.
Monitorowanie elektroniki sondy
(fot. materiały Unibot)
Projekt trwał kilka tygodni, podczas których uczniowie zaznajomili się z warunkami atmosferycznymi podczas lotu balonu, a także przeszli podstawowy kurs elektroniki i programowania, dzięki czemu finalnie mogli skonstruować sondę badawczą.
Praca koncepcyjna nad elektroniką sondy badawczej
(fot. materiały Unibot)
Uczniowie chcą dokonać analiz zmieniających się parametrów atmosfery i warunków lotu balonu. Ponadto zainstalują w sondzie badawczej czujniki, które pozwolą na analizę czystości powietrza podczas lotu balonu nad aglomeracją śląską. Zainstalowane w sondzie dwie kamery nakręcą film panoramiczny podczas lotu balonu, a także z opadania sondy ze spadochronem.
Analiza wagi komponentów sondy
(fot. materiały Unibot)
Start balonu stratosferycznego, na którego pokładzie znajdzie się Usiołek, rozpocznie się na lotnisku w Gliwicach 10 czerwca 2017 roku.
Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku: www.facebook.com/unibotus.
(fot. materiały Unibot)