Dr hab. Maciej Kurcz z wizytą w Regionie Kurdystanu

03.04.2017 - 14:32 aktualizacja 03.04.2017 - 14:32
Redakcja: admin

Od 3 do 9 kwietnia 2017 roku z oficjalną wizytą w Regionie Kurdystanu przebywać będzie dr hab. Maciej Kurcz, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Cieszyński ośrodek antropologiczny Uniwersytetu Śląskiego od wielu lat zajmuje się problematyką kurdyjską i współpracuje z diasporą tej społeczności w Polsce. W programie wyjazdu zaplanowano spotkania z przedstawicielami lokalnych uniwersytetów, m.in. University of Duhok, Koya University, Charmo University, University of Raparin oraz University of Salahadin. Celem wizyty jest pogłębienie współpracy badawczo-dydaktycznej z ośrodkami akademickimi kurdyjskiego regionu autonomicznego w Iraku. Tematami rozmów będą m.in.: wymiana studentów w ramach programu Erasmus+, granty badawcze oraz bilateralne umowy partnerskie. Wizyta ma także na celu zaprezentowanie zarówno na szczeblu lokalnym, jak i rządowym, działalności Uniwersytetu Śląskiego – w tym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Wyjazd został zorganizowany dzięki wsparciu Biura Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Kurdystan jest obecnie najbardziej stabilnym i najszybciej rozwijającym się regionem państwa irackiego, gdzie Kurdowie – czwarty pod względem liczebności naród Bliskiego Wschodu – mają szansę budowania zalążków własnej państwowości. Region ten łączą z Polską kontakty ekonomiczne i akademickie.