Finał VI edycji Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

22.04.2017 - 08:42 aktualizacja 22.04.2017 - 08:42
Redakcja: admin

W piątek 21 kwietnia 2017 r. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Śląski. Zwyciężczynią została Beata Netz, autorka dokumentu poświęconego prof. Julianowi Kornhauserowi. Materiał był emitowany w TVP Katowice oraz TVP Kultura. Za zajęcie pierwszego miejsca przyznano nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

Autorzy reportażu multimedialnego „Jak z nut” – Ewa Niewiadomska, Iwona Sobczyk i Dariusz Kortko zajęli drugie miejsce w konkursie otrzymując nagrodę 10 tys. zł. Reportaż o historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach opublikowany został przez portal wyborcza.pl. Trzecią nagrodę otrzymali ex aequo Maciej Szczawiński i Beata Netz za materiał poświęcony prof. Jackowi Rykale „Żółte światło pustych miejsc” (TVP Kultura) oraz Marek Chyliński za historyczno-kryminalnego dokument „Noc zbójców” (Silesion.pl). Nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca było 7,5 tys. zł.

W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia. Kapituła doceniła artykuł „Mazdą do nieba” („Gość Niedzielny”) autorstwa Barbary Gruszki-Zych i reportaż radiowy „Pieśń Spartakusa” (Polskie Radio Program 1), którego autorami są Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak. Wartość obu wyróżnień to 5 tys. zł.

Laureaci IV edycji konkursu dziennikarskiego wraz z członkami kapituły konkursowej

Fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2016 roku. Do konkursu zakwalifikowano 45 materiałów dziennikarskich (9 telewizyjnych, 18 prasowych i 5 radiowych, 13 internetowych). Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała kapituła konkursu w składzie: dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), Magdalena Bochenek-Kępa – prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Anna Sekudewicz – zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Andrzej Zydorowicz – dziennikarz, działacz samorządowy, prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok – wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego.

Konkurs służy promocji regionu, a także upamiętnieniu Krystyny Bochenek – wicemarszałek Senatu, absolwentki Uniwersytetu Śląskiego, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Jego organizatorami są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.