Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Plebiscyt „Absolwent z Pasją” – Patrycja Mucha absolwentką lipca 2016

27.07.2016 - 10:25 aktualizacja 27.07.2016 - 10:25
Redakcja: admin

W ramach czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwentkę lipca 2016 roku. Został nią Patrycja Mucha, która ukończyła kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej największą pasją jest kinematografia. Uwielbia oglądać filmy, uczestniczyć w festiwalach, ale także je organizować i pisać o nich liczne teksty. Patrycja Mucha jest aktywną dziennikarką, publikującą na łamach „Reflektora” oraz czasopisma „artPAPIER”, działa również jako krytyk filmowy, biorąc udział w festiwalach filmowych w Polsce. 

Aktywność zawodową rozpoczęła pracą wolontariacką przy różnych regionalnych (ale nie tylko) projektach kulturalnych. W ramach wolontariatu przez trzy lata zaangażowana była w pracę przy Festiwalu Filmów Kultowych / Festiwal Filmowy Cropp Kultowe, organizując to wydarzenie, pracując w biurze festiwalowym oraz redagując i opracowując katalog Festiwalu. W 2015 roku pracowała dla Stowarzyszenia Inicjatywa w ramach projektu Jazz i okolice, zajmując się promocją festiwalu. W tym samym czasie zaangażowała się również w pracę przy projekcie Kongres Menedżerów Kultury, zajmując się uczestnikami wydarzenia i prowadząc Biuro Organizacyjne Kongresu, była także odpowiedzialna za merytoryczne opracowanie treści strony internetowej wydarzenia. Od 2013 roku jest związana ze Stowarzyszeniem Górnośląski Klaster Kreatywny (obecnie pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia), w ramach którego współtworzy – początkowo jako redaktor działu filmowego, obecnie jako redaktor naczelna – magazyn kulturalny „Reflektor. Rozświetlamy kulturę!” (dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Miasto Katowice). Koordynuje merytorycznie zawartość magazynu, redaguje artykuły, publikuje również teksty własne, zajmuje się promocją magazynu w portalach społecznościowych, a także reprezentuje Stowarzyszenie między innymi podczas spotkań organizacji pozarządowych. W ramach Stowarzyszenia GKK współpracowała również przy projekcie grupy nieformalnej Nocne Marki „Film po ciężkim dniu” (dofinansowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie.). W ramach tego projektu wygłaszała prelekcje poprzedzające filmy oraz pomagała organizatorom w doborze repertuaru.

W 2013 roku podjęła współpracę z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Jako redaktor naczelna gazety festiwalowej „Ars Independent Festiwal” powołała do życia na okres wydarzenia całą redakcję, koordynowała pracę dziennikarzy, doglądała procesu wydawniczego, organizowała wywiady oraz redagowała treści. W tym samym roku pracowała również jako dziennikarz w gazecie festiwalowej przy Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. 

W 2015 roku podjęła współpracę z Polskim Forum Edukacji Europejskiej w ramach dwóch odbywających się cyklicznie projektów. Pełni funkcję koordynatora Klubu Filmowego Ambasada, działającego przy Kinie Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (dofinansowanego przez Filmotekę Narodową w 2015 roku) oraz bierze udział w organizacji Festiwalu Filmów Niezależnych „kiloff”. W ramach ostatniego wydarzenia prowadziła warsztaty z krytyki filmowej oraz zajmowała się logistyką wydarzenia. W tym samym roku pełniła funkcję jurora podczas dwunastej edycji studenckiego festiwalu filmowego „Węgiel Film Festival”.

W latach 2012–2015 była aktywnym członkiem Koła Naukowego Filmoznawców Uniwersytetu Śląskiego „Kinotok”, a w latach 2014–2015 jego przewodniczącą. W tym samym czasie była głównym organizatorem Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Kultury fanowskie”, w ramach której wygłosiła również swój referat. Jako członkini i przewodnicząca Koła brała udział w Festiwalu Nauki, organizując spotkania otwarte poświęcone kinu młodzieżowemu, serialom oraz kinu polskiemu, uczestniczyła także w Jarmarku Wiedzy promując studencką działalność kół naukowych. 

Udział w konferencjach naukowych:

  • w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Kultury Fanowskiej”, wygłoszony referat: „Pierwszaki z plecakami Violetty, czyli dziecięcy i nastoletni fani współczesnych telewizyjnych produkcji Disneya”
  • oraz w konferencji „Spotkania z gatunkami: musical”, wygłoszony referat: „»Glee« jako telewizyjny post-musical”

zaowocował pokonferencyjnymi publikacjami naukowymi, które obecnie są w przygotowaniu do druku. Wśród publikacji krytycznofilmowych i popularnonaukowych wymienić można następujące artykuły:

 

Absolwentka lipca 2016 działalność społeczną realizowała głownie w formie wolontariatu, współpracując między innymi z Kinoteatrem Rialto (od 2012) oraz organizatorami: Festiwalu Filmów Kultowych / Festiwalu Filmowym Cropp Kultowe (2012–2014), Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN (2012), festiwalu Ars Independent (2012), Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć filmowych Camerimage (2012–2014). Prowadziła również warsztaty filmowe w ramach akcji Uniwersytetu Śląskiego „Studenci–Uczniom” oraz organizowała trzy edycje festiwali filmowych „Made in Poland” – wydarzenia skierowanego do obcokrajowców, studentów Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Na pytanie: dlaczego zasługuje na tytuł „Absolwenta z Pasją”, odpowiedziała: „Moją największą pasją jest kinematografia, co odkryłam zupełnie przypadkowo, rozpoczynając studia na kierunku kulturoznawstwo. Wszystkie moje działania na polu zawodowym związane są z filmem. Przyjemność sprawia mi nie tylko chodzenie do kina, ale także uczestnictwo w festiwalach filmowych i poznawanie ludzi, którzy kochają kino tak jak ja, siedząc w kinie po 12 godzin oglądając w tym czasie po 5 filmów dziennie. Nie jestem jednak kinofilem rodem z lat 80. Sztuka żyje tylko wtedy, kiedy się o niej mówi i rozmawia, dlatego dużo czasu poświęcam również na pisanie tekstów krytycznych oraz dyskusje z innymi krytykami filmowymi, ale także widzami. W tym pomaga mi możliwość koordynowania Klubu Filmowego Ambasada, gdzie po seansach wymieniamy się wzajemnie uwagami, wątpliwościami, poszerzając horyzonty i otwierając się na nowe interpretacje. Najważniejszy jest dla mnie ciągły rozwój, dlatego wciąż podejmuję nowe wyzwania, pracuję nad swoim stylem pisania oraz poszerzam wiedzę, w każdej wolnej chwili czytając filmoznawcze publikacje.

Dla każdego momentu życia znajduję odpowiednią scenę filmową – myślę filmem, o filmie, filmowo. Odkryłam swoją pasję dość późno, dlatego wciąż pozostaje dla mnie wiele do odkrycia. Wciąż się czemuś dziwię i z każdym kolejnym obejrzanym filmem czy przeczytaną książką przekonuję się tylko, jak wiele jeszcze dostało do zgłębienia, jak wiele do poprawienia, choć jednocześnie nie zapominam, ile drogi już za mną. Wydaje mi się, że pokora jest jedną z najważniejszych cech, o której nie pozwalam sobie zapominać (choć przy okazji aplikacji, gdzie trzeba chwalić się osiągnięciami wspominanie o pokorze może się wydawać paradoksalne 🙂 )”.

Szczegółowe informacje o plebiscycie

return to top