Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Na Uniwersytecie Śląskim powstanie Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab

03.03.2020 - 14:29 aktualizacja 06.03.2020 - 11:55
Redakcja: AJS

Już w kwietniu tego roku Uniwersytet Śląski rozpocznie prace nad utworzeniem unikalnego w skali kraju centrum kompetencji wyspecjalizowanego w obszarze mikroskopowych badań „materii miękkiej”. Przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach projektu „Centrum Mikroskopowego Badania Materii (CMBM SPIN-Lab)”, a jego wdrożenie umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych i działań szkoleniowych.

Projekt przewiduje realizację inwestycji budowlanej, infrastrukturalnej, a także wprowadzenie nowoczesnych metod zarządzania pracami badawczymi i rozwojowymi, ukierunkowanymi na cele naukowo-badawczo-rozwojowe powiązane z nowymi wytycznymi ewaluacji uczelni badawczych oraz współpracę z sektorem biznesu.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę nowego obiektu w kampusie chorzowskim i zakłada wyposażenie go w kilka nowoczesnych mikroskopów elektronowych umożliwiających korelacyjne badania materii, w tym transmisyjny mikroskop kriogeniczny i mikroskopy skaningowe sprzężone z technikami spektroskopowymi oraz mikroskop konfokalny i sił atomowych.

Stworzenie CMBM SPIN-Lab ma doprowadzić do konsolidacji i rozwoju badań prowadzonych w regionie m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji i wielu innych. Implementacja nowoczesnych metod zarządzania nauką i badaniami w obszarze mikroskopii wraz z integracją środowiska naukowego i badań prowadzonych w jednostkach naukowo-badawczych w regionie ma przyczynić się do wykreowania europejskiego centrum kompetencji.

Na realizację projektu „Centrum Mikroskopowego Badania Materii (CMBM SPIN-Lab)” Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), dla osi priorytetowej: I. Nowoczesna gospodarka, dla działania: 1.1. Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza.

Całkowita wartość projektu wynosi: 31 539 791,67 zł, a okres realizacji trwać będzie od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2022 roku.

Fragment aparatury badawczej
Fragment aparatury badawczej. Mat. Uniwersytet Śląski

return to top