Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Expo 2020: reprezentanci UŚ i ŚFN na Wystawie Światowej w Dubaju

12.01.2022 - 16:28 aktualizacja 13.04.2022 - 10:42
Redakcja: OO
Tagi: Śląski Festiwal Nauki

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE został zaproszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego do pełnienia funkcji ambasadora naszego województwa podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim – przestrzeni reprezentującej nasz kraj w trakcie Wystawy Światowej Expo 2020, która odbywa się w Dubaju. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w roli przedstawicieli ŚFN pojawili się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego.

W delegacji biorą udział rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej poprowadzą w Dubaju serię warsztatów dla dzieci.

Prof. Jerzy Jarosz poprowadzi zajęcia konstruktorskie pt. „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”. Ich uczestnicy będą mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające (by następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni), a także ich pasażerów, czyli wykonane z papieru myszy – sympatyczne Space Mice. Zajęcia potrwają 45 minut i są adresowane do dzieci w każdym wieku.

Wśród propozycji znajdują się również warsztaty pt. „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które prof. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła będą realizowały pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią oraz rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

Śląski Tydzień Regionalny w Pawilonie Polskim trwa od 27 stycznia do 3 lutego 2022 roku. Będzie to okazja do pokazania światu tego, co w naszym regionie jest ciekawe i najlepsze. Poza ekspozycją w Pawilonie Polski w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, Województwo Śląskie przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących. Będą to m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji, tj. koronką koniakowską – pokazy heklowania i mody, prezentacje czy live performance polskiej artystki ulicznego street artu, znanej w świecie jako Nespoon, która w swych pracach często wykorzystuje motywy koronki. Więcej informacji o Śląskim Tygodniu Regionalnym można znaleźć na stronie: silesiaexpo2020.com.

Do najważniejszych wydarzeń należeć będzie konferencja zaplanowana na 30 stycznia 2022 roku, podczas której przedstawiciele świata biznesu z regionu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą mieli możliwość spotkać się i zainicjować relacje gospodarcze. Jednym z prelegentów konferencji będzie rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Szczegółowe informacje dotyczące konferencji: silesia-at-expo.com.

panorama Dubaju – widok na liczne wieżowce

Fot. Pexels

return to top