Ponad 300 osób bierze udział w pilotażowej edycji Transform4Europe Week, która odbywa się w Katowicach. Jej organizatorem jest Uniwersytet Śląski. W programie debaty, warsztaty, pokazy, spotkania, a także możliwość poznania regionu i integracja – właśnie tego mogą spodziewać się uczestnicy wyjątkowego wydarzenia trwającego od 9 do 13 maja 2022 roku, będącego świętem sojuszu T4EU. Program wydarzenia oraz fotorelacje dostępne są na stronie: www.transform4europe.eu.
Jesteśmy na półmetku
W środę 11 maja Transform4Europe Week przeniósł się do Cieszyna. Tego dnia odbyły się spotkania członków Managment Board oraz czterech biur wirtualnych, które powstały w ramach sojuszu: Virtual Communication Office, Mobility Office, Mobile Entrepreneurs Office oraz Quality Assurance Office. Przedstawiciele biur spotkali się po raz pierwszy poza przestrzenią wirtualną, rozmawiali o realizowanych wspólnie zadaniach i dzielili się dobrymi praktykami.
mat. Uniwersytet Śląski
Uczestnicy wydarzenia gościli na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zaplanowano dzień artystyczny. Była to okazja do poznania nie tylko specyfiki pracy wydziału, lecz również najważniejszych zabytków miasta. Wizyta rozpoczęła się od występu studentów Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ, a przestrzeń uatrakcyjniły prace osób studiujących w Instytucie Sztuk Plastycznych UŚ.
fot. Tomasz Puszer
W programie znalazły się również warsztaty dla studentów, doktorantów i pracowników. Dzięki zajęciom z litografii można było dowiedzieć się, jak powstaje grafika odbita z kamienia litograficznego, a także wykonać autorską grafikę i własnoręcznie odbić ją pod prasą do druku płaskiego.
Podczas warsztatów szkła artystycznego zaprezentowane zostały różne techniki związane z realizacją prac w szkle artystycznym. Goście zaprojektowali i wykonali małe formy mozaikowe i biżuteryjne w technice fusingu oraz poznali sposób wypału szkła w piecu typu hotpot.
W ramach pracowni komiksu można było stworzyć własnego bohatera w oparciu o przygotowane materiały. Warsztaty poprzedziło wprowadzenie w temat kreowania postaci ludzkiej i charakterystycznych wyróżniających cech postaci superbohatera.
Z kolei uczestnicy warsztatu arteterapeutycznego zastanawiali się nad tym, czym jest dla nich porażka, a czym sukces. Za pomocą techniki kolażu mogli wyrazić swoje przemyślenia.
Odbyły się ponadto warsztaty wokalne oraz trening pamięci poprzez ruch i muzykę.
fot. Radosław Aksamit
Na wieczór zaplanowano prezentację wystawy „Fauna i zmora” Pauliny Poczętej w Galerii 12 oraz koncert w Domu Narodowym, podczas którego wystąpili artyści z Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ oraz zespół Madame Jean Pierre. W skład grupy muzycznej wchodzą absolwenci Instytutu.
fot. Tomasz Puszer