Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS) opublikował raport dotyczący aktualnego stanu wiedzy na temat kluczowych parametrów środowiska Arktyki. To już piąte wydanie corocznej serii raportów State of Environmental Science in Svalbard (SESS), które stanowią ważną platformę wiedzy potrzebnej do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska Arktyki. Prezentacja najnowszej publikacji odbyła się 23 stycznia 2023 roku podczas wirtualnego spotkania Polar Night Week w Longyearbyen – stolicy Svalbardu.
Raport opracowały międzynarodowe i multidyscyplinarne zespoły kierowane przez badaczy z instytucji członkowskich SIOS. W pracach wzięli udział m.in. dr Dariusz Ignatiuk, dr hab. Mariusz Grabiec, prof. UŚ oraz dr Michał Laska – naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, związani z Centrum Studiów Polarnych.
Dr Dariusz Ignatiuk (główny autor), we współpracy z dr. hab. Mariuszem Grabcem, prof. UŚ, dr. Michałem Laską oraz zespołami z Norwegii i Szwecji, napisał artykuł pt. „Ground penetrating radar measurement of snow in Svalbard – past, present, future”, który skupia się na przeglądzie ponad 30-letnich pomiarów pokrywy śnieżnej na Svalbardzie z wykorzystaniem georadaru. Jest to pierwsze syntetyczne opracowanie, które zebrało dorobek międzynarodowego środowiska naukowców zajmujących się tymi badaniami na Svalbardzie. Jednym z celów artykułu było opracowanie protokołów i standardów dotyczących prowadzenia pomiarów, a także przechowywania i udostępniania danych zgodnie ze standardami FAIR data.
Artykuł pt. „Practical Guidelines for Scientific Application of Uncrewed Aerial Vehicles in Svalbard”, którego współautorem jest dr Michał Laska, koncentruje się natomiast na praktycznych aspektach zastosowania pojazdów bezzałogowych na Svalbardzie. Jest to kolejny artykuł, który podejmuje tematykę tej prężnie rozwijającej się gałęzi obserwacji procesów przyrodniczych w Arktyce.
Z raportem SESS można zapoznać się na stronie SIOS.
Niedźwiedź polarny na Spitsbergenie | fot. dr Dariusz Ignatiuk