Uruchomiliśmy nabór uzupełniający do programu siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – propozycje aktywności popularyzujących naukę i sztukę można przesyłać do środy 26 kwietnia. Nabór określiliśmy jako „uzupełniający”, ponieważ chcemy Was prosić o wzmocnienie konkretnych elementów programu festiwalowego.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, który dotarły do nas w ramach naboru podstawowego! Ich analizą zajmują się lub też już zajmowali się pracownicy Biura Organizacyjnego ŚFN, producenci stref wiedzy oraz ich koordynatorzy merytoryczni. Już teraz wiemy jednak, że niektóre sfery programu 7. ŚFN mogą być jeszcze bogatsze ilościowo i merytorycznie.
Czego potrzebujemy?
Tradycyjnie w przestrzeni festiwalowej znajdzie się sześć stref wiedzy poświęconych: 1) przyrodzie, 2) technice, 3) naukom ścisłym, 4) naukom humanistycznym, 5) medycynie i zdrowiu oraz 6) sztuce. Zachęcamy, aby w ramach naboru uzupełniającego przesyłać:
- do strefy przyrody – propozycje wykładów, warsztatów i stanowisk pokazowych;
- do strefy techniki – propozycje warsztatów;
- do strefy nauk ścisłych – propozycje warsztatów i stanowisk pokazowych;
- do strefy medycyny i zdrowia – propozycje wykładów i stanowisk pokazowych;
- do strefy sztuki – propozycje wykładów.
Jedną z nowości najbliższej edycji festiwalu będzie natomiast pogrupowanie aktywności w ścieżki Miasta Nauki – ścieżek tych będzie sześć (dokładnie opisaliśmy je, gdy startował nabór główny), a szczególnie chętnie przyjmiemy propozycje wpisujące się w ścieżki:
- klimat i środowisko;
- przemysły przyszłości;
- kreacja i krytyka.
Każda edycja ŚFN to także unikatowe strefy specjalne. W tym roku festiwalowej publiczności zaproponujemy:
- strefę motorsportu – w której będziemy chcieli pokazać nauką obecną w różnych rodzajach sportów motorowych i to, jak rozwiązania opracowane na ich potrzeby, znajdują zastosowanie w naszym codziennym życiu; będziemy chcieli przyjrzeć się również temu zagadnieniu z perspektywy nowoczesnych technologii, ale także logistyki, psychologii czy fizjologii;
- strefę chorób środowiskowych – w której skupimy się na chorobach związanych z rozwojem przemysłu – część z nich miała i wciąż ma ogromny, negatywny wpływ na życie mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia; interesuje nas nie tylko medyczny aspekt tego tematu, ale również jego kontekst społeczny.
Jeśli Twoja aktywność wpisuje się również w takie zakresy tematyczne, warto wziąć udział w naborze uzupełniającym!
Jak zgłosić swoją aktywność?
To nic trudnego – wypełnij formularz zgłoszeniowy w systemie Coffee (na pewno nie zaszkodzi, jeśli wcześniej zapoznasz się z regulaminem naboru dostępnym w formacie PDF).
Każda osoba lub jednostka będzie mogła dokonać wyboru odpowiedniej kategorii: uczelnie (dotyczy współorganizatorów festiwalu), sponsor/partner, inne podmioty, inne jednostki naukowe (uczelnie niebędące współorganizatorami, instytuty badawcze itp.). Prosimy o wypełnienie wszystkich pól formularza, w szczególności o wskazanie dowolnych spośród sześciu ścieżek Miasta Nauki oraz siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju ONZ, które dotyczą zgłaszanej aktywności. O przyjęciu aktywności do programu dowiesz się w czerwcu.
Gdzie szukać dodatkowych informacji?
W razie pytań zachęcamy do zapoznania się z tutorialem, a także do kontaktu z Biurem Organizacyjnym ŚFN za pośrednictwem maila (sfn@us.edu.pl), telefonicznie (32 359 23 25) lub też osobiście w siedzibie Biura (Katowice, ul. Bankowa 12, p. 0.14).
Pamiętaj, że masz czas do 26 kwietnia – później system zostanie zamknięty.
A więc nie czekaj dłużej! Jeśli chcesz podzielić się z innymi swoją naukową pasją, zgłoś aktywność i stań się częścią jedynego w swoim rodzaju 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbędzie się w dniach 9–11 grudnia 2023 roku!