Komisja Europejska powołała konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej aerozoli, chmur oraz gazów śladowych ACTRIS ERIC. Wśród państw założycielskich jest Polska, reprezentowana przez ACTRIS-PL, w skład którego wchodzi m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach.
ACTRIS to infrastruktura badawcza służąca do badania środowiska, w której zebrane i zgromadzone wyniki pomiarów są opracowywane i integrowane w centralnej bazie danych. Przedsięwzięcie zostało wpisane na Mapę Drogową Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych oraz na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej. ACTRIS-PL skupia się na pomiarach aerozoli, które są słabo poznanym czynnikiem klimatotwórczym i jednym ze składników smogu, a także na badaniu chmur i interakcji aerozoli z chmurami.
W skład konsorcjum ACTRIS-PL wchodzą: Instytut Geofizyki PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski (lider), Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach. Koordynatorem ze strony UŚ jest dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ – dyrektorka Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA).
ACTRIS ERIC tworzy siedemnaście państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja oraz Włochy.
Fot. Monika Jodłowska