Fryderyk dla „Camerata Silesia”

28.04.2023 - 10:35 aktualizacja 28.04.2023 - 10:35
Redakcja: wc-a
Tagi: muzyka, sztuka

Płyta gramofonowa

fot. Pierre Gui | Unsplash

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii album roku – muzyka chóralna za płytę „Górecki: Folk Songs”. To czwarty rok z rzędu, gdy wyróżnienie przypada tej grupie śpiewaczej.

Gala rozdania nagród odbyła się w Mediatece w Tychach. Statuetkę odebrała dyrektorka „Cameraty Silesii” prof. dr hab. Anna Szostak-Myrczek z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

Na wydanej w 2022 roku płycie „Górecki: Folk Songs” znajdują się cztery cykle opracowań pieśni ludowych autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego:

• „Ach, mój wianku lawendowy” op. 50,
  • „Idzie chmura, pada deszcz” op. 51,
  • „Wieczór ciemny się uniża” op. 40,
  • „Pięć pieśni kurpiowskich” op. 75.

Płyta była nominowana również w kategorii najwybitniejszego nagrania muzyki polskiej.

Nagranie „Górecki: Folk Song” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Nominację w kategorii album roku – muzyka jazzowa otrzymała też płyta „Requiem”. Została nagrana przez „Cameratę Silesię” pod dyrekcją prof. Anny Szostak-Myrczek razem z Andrzej Jagodziński Trio (Grażyna Auguścik, Agnieszka Wilczyńska i Wojciech Myrczek).

W kategorii album roku – muzyka współczesna nominowano również płytę „Réflexions” dr. Adriana Robaka, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie konkursu.