Szanowni Państwo,
mija kolejny – pięćdziesiąty piąty – rok w dziejach naszego Uniwersytetu. Spośród wielu wydarzeń i spraw, które uczyniły ten rok wyjątkowym, chcę wskazać na ideę Miasta Nauki, która rozwija się i urzeczywistnia na naszych oczach. Od początku starań o ten tytuł dla Katowic chcieliśmy, aby był on czymś więcej, niż noszonym przez rok zaszczytnym emblematem. Stworzenie porozumienia siedmiu uczelni publicznych Katowic było wyraźnym tego sygnałem. Od tamtej chwili współpracujemy intensywnie nad stworzeniem założeń programowych obchodów roku 2024, a równolegle analizujemy wspólny potencjał naukowy, dydaktyczny, społeczny, komunikacyjny oraz infrastrukturę siedmiu uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Uświadamiamy sobie dzięki temu lepiej bogactwo nauki, sztuki i edukacji oraz siłę wpływu społecznego płynącą z naszej różnorodności. Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że efektem trwałym roku 2024 może być rzeczywiste Miasto Nauki. Rozumiemy przez to określoną przez nasze uczelnie otwartą przestrzeń, w której obywatele miasta, jego goście i przyjezdni, uczeni, studenci i doktoranci rozmawiają, deliberują, eksperymentują nad sposobami poprawy życia jednostkowego i społecznego. I czynią to w sposób właściwy dla rozmowy i pracy akademickiej.
Chcielibyśmy, aby rok 2024 był wielką, postawioną i sprawdzoną wspólnie, hipotezą czy potrafimy stworzyć warunki, aby każdy, kto znajdzie się w przestrzeni Miasta Nauki mógł zadać dowolne pytanie i uzyskać na nie najbardziej wiarygodną odpowiedź. Pracujemy intensywnie, aby prototypem takiej przestrzeni stała się Zielona Strefa Nauki – zrewitalizowana w niedalekiej przyszłości rzeka, na której zazielenionych brzegach rozkwitać będzie nauka obywatelska, jak i przyjazne i przyjemne życie miejskie.
Nie zrewidujemy tego marzenia, nie sprawdzimy hipotezy, nie przeprowadzimy eksperymentu bez Was – uczonych, pracowników i pracowniczek, doktorantek i doktorantów, studentów i studentek. Dlatego najserdeczniej zapraszam Państwa do wspólnej przygody myślenia i działania naukowego w przestrzeni miasta.
Proponuję zacząć od zapoznania się z materiałem dostępnym pod adresem: https://issuu.com/uniwersytetslaski/docs/brief-_emn2024, który zawiera założenia programowe Europejskiego Miasta Nauki 2024. Opierają się one na trzech filarach:
- program obchodów EMN 2024,
- konferencja EuroScience Open Forum,
- infrastruktura Miasta Nauki.
W każdym z tych obszarów z radością powitamy Was – współpracowników. Szczególnie gorąco zachęcam do zgłaszania propozycji do głównego programu obchodów, które przypadną na rok 2024 r. Każdy z 50 Tygodni Miasta Nauki będzie poświęcony ważnemu lub kluczowemu zagadnieniu polskiej i światowej nauki, którego rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na nasze życie oraz jest istotny dla transformacji naszego regionu. Proszę uprzejmie o zgłaszanie propozycji tygodni tematycznych za pośrednictwem formularza.
Będziemy czekać na zgłoszenia do 25 czerwca 2023 r. W kolejnych miesiącach zaprosimy społeczność akademicką do zgłaszania szczegółowych inicjatyw możliwych do realizacji w konkretnych tygodniach. Osoby zainteresowane współpracą w innych pasmach programowych Miasta Nauki zapraszam do kontaktu pod adresem: emn@us.edu.pl.
Nasze urodziny
Rocznica powstania naszego Uniwersytetu, to zawsze powód do świętowania i do wyrażenia wdzięczności za istnienie i rozwój najważniejszej instytucji akademickiej regionu, którym jest Uniwersytet Śląski – nasz Uniwersytet. Tradycyjny uroczysty koncert akademicki odbędzie się 16 czerwca o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego bohaterem będzie Wojciech Kilar, a program koncertu oraz jego realizację zawdzięczamy koleżankom i kolegom z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego. O koncepcji artystycznej koncertu „Świat Kilara” opowiadają: dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ, prodziekan ds. nauki i twórczości artystycznej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Agnieszka Kopińska, zastępca dyrektora Instytutu Sztuk Muzycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Zachęcam do obejrzenia filmu.
Niech każdego z nas ożywia i wzmacnia energia wspólnoty akademickiej. Świętujmy pięćdziesiąte piąte urodziny naszej uczelni i twórzmy wspólnie Miasto Nauki – na fundamencie uniwersytetu i w jego promieniowaniu.
Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego
Dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ oraz dr hab. Agnieszka Kopińska o XXVII koncercie akademickim
Rektorat Uniwersytetu Śląskiego. Fot. Julia Agnieszka Szymala