W sobotę 1 lipca 2023 roku ruszyła kolejna edycja letnich kursów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajęcia odbywają się online w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz kursu dla lektorów(-ek) cudzoziemców(-ek).
We wszystkich kursach uczestniczy ok. 200 osób pochodzących z całego świata (m.in.: z Argentyny, Austrii, Brazylii, Chin, Egiptu, Etiopii, Francji, Gruzji, Indonezji, Jordanii, Madagaskaru, Maroka, Ukrainy, USA). Przez 3 tygodnie uczestnicy i uczestniczki biorą udział w codziennych zajęciach, także w weekendy, ucząc się języka polskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Słuchają interesujących wykładów, uczestniczą: w wirtualnych grach i zabawach, warsztatach muzycznych, kulinarnych i językowych, a także w spotkaniach z ludźmi sztuki i nauki. Wszystkie osoby mają również dostęp do ciekawych materiałów dydaktycznych opracowanych specjalnie na potrzeby kursów oraz do wielu wykładów asynchronicznych. Zostały także zaplanowane wirtualne podróże do wielu ważnych miejsc w Polsce, spotkania integracyjne ze studentami i studentkami Uniwersytetu Śląskiego oraz rozmowy i prezentacje na temat interesujących inicjatyw UŚ. Z kolei program kursu dla lektorów i lektorek obejmuje zajęcia doskonalące język polski, liczne hospitacje zajęć, praktyki, seminaria i warsztaty metodyczne, a także bogaty program kulturalny.
Aby tradycji stało się zadość, 15 lipca odbędzie się międzynarodowy konkurs ortograficzny „Sprawdzian z polskiego”, a następnie doroczne „Spotkanie Kultur i Tradycji”, podczas którego słuchacze i słuchaczki zaprezentują ciekawostki ze swoich miast i regionów.
Wszystkie kursy są współfinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Relacje z letnich kursów online będą udostępniane w mediach społecznościowych Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz Polskiej Półki Filmowej.
Obraz autorstwa jcomp na Freepik