Zmarł prof. dr hab. Zbigniew Kazimierz Kwieciński

27.08.2024 - 09:16 aktualizacja 27.08.2024 - 09:16
Redakcja: wc-a
Tagi: odeszli od nas

25 sierpnia 2024 roku zmarł prof. dr hab. Zbigniew Kazimierz Kwieciński (1941–2024) – pedagog i socjolog edukacji, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń polskich pedagogów.

Profesor był wieloletnim, zasłużonym pracownikiem Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Był również pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, wieloletnim członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, wieloletnim członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

20 maja 2014 roku prof. Z. Kwieciński odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Twórczość naukowa prof. dr. hab. Zbigniewa Kwiecińskiego skupiała się wokół tematyki związanej z funkcjonowaniem szkoły wiejskiej, socjopatologią edukacji,
z awangardowymi nurtami pedagogiki współczesnej i pedagogiką wielokulturową.

W latach 70. powołał „Seminarium czwartkowe” w Toruniu, gromadzące co tydzień kilkuset młodych pedagogów. Seminaria te przekształciły się w konwersatoria noszące nazwę „Nieobecne dyskursy”; a następnie „Społeczne aspekty wychowania”. Seminaria/konwersatoria były miejscem wymiany myśli, dyskusją nad badaniami młodych pedagogów, a także przestrzenią do zaproszenia wielu wybitnych polskich i zagranicznych pedagogów.

Do najważniejszych publikacji profesora zaliczyć należy: „Funkcjonowanie szkoły w środowisku wiejskim” (1972); „Odpad szkolny na wsi” (1972, drugie wydanie w 2002 roku); „Młodzież wobec wartości i norm życia społecznego” (1987); „Dynamika funkcjonowania szkoły” (1990); „Socjopatologia edukacji” (1992);  „Tropy – próby – ślady. Studia i szkice z pedagogii pogranicza” (2000); „Wykluczanie” (2002); „Nieuniknione? Funkcje alfabetyzacji w dorosłości” (2002); „Bezbronni. Odpad szkolny na wsi” (2002); „Między patosem a dekadencją. Studia i szkice socjopedagogiczne” (2007); „Cztery i pół. Preliminaria, liminaria, varia” (2011); „Dylematy – inicjatywy – przebudzenia” (2011); „Spotkania, które zmieniają. O spotkaniu jako zdarzeniu jako kategorii pedagogicznej i wydarzeniu wychowującemu na drodze życia” (2012); „Pedagogie postu. Preteksty, konteksty, podteksty” (2012).

Ceremonia pogrzebowa prof. Zbigniewa Kwiecińskiego odbędzie się 2 września 2024 roku w Toruniu na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192 o godz. 14.30.

Prof. dr hab. Zbigniew Kazimierz Kwieciński | fot. Agnieszka Sikora