Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nowe publikacje w języku śląskim – wsparcie dla edukacji regionalnej i zachowania tożsamości

17.01.2025 - 11:19 aktualizacja 17.01.2025 - 12:39
Redakcja: PK

W poniedziałek 13 stycznia podczas konferencji w Bibliotece Śląskiej zaprezentowano nowe publikacje w języku śląskim, które mają wspierać edukację regionalną i zachowanie śląskiej godki. Inicjatywa zrealizowana została dzięki współpracy wielu pasjonatów i specjalistów, w tym prof. dr hab. Jolanty Tambor oraz dr Agnieszki Tambor.

Górnośląski ślabikorz – nowa odsłona kluczowej publikacji

Szczególnie istotnym punktem projektu jest poprawione i uzupełnione wydanie Górnośląskiego ślabikorza (Gōrnoślōnskigo ślabikŏrza), będącego podstawowym narzędziem do nauki języka śląskiego. Ślabikorz powstał na bazie zasad opracowanych przez prof. dr hab. Jolantę Tambor oraz dr. hab. Henryka Jaroszewicza, a nowe wydanie zostało zilustrowane przez Patrycję Dobrowolską.

Wielka literatura w śląskich przekładach

Kolejną nowością jest antologia Wielgo literatura w ślōnskich przekładach. Wypisy do szkolorek i szkolorzi, opracowana przez prof. dr hab. Jolantę Tambor i dr Agnieszkę Tambor. Zawiera ona fragmenty światowej i polskiej literatury w tłumaczeniu na język śląski – od Kubusia Puchatka po Kordiana. W tomie znalazły się też ćwiczenia i pytania ułatwiające pracę z tekstami.

Zeszyt ćwiczeń i bajki dla młodszych użytkowników godki

Rafał Szyma – autor ćwiczeń do nauki pisania po śląsku – zaprezentował zeszyt Godom, czytom, pisza, który wspiera naukę pisania liter i sylab w śląskim. Dla najmłodszych przygotowano także zbiór Ślōnskie bojki po ślōnsku, czyli osiem górnośląskich baśni zilustrowanych przez Jacka Zygmunta.

Wspólna praca na rzecz przyszłości śląskiej mowy

Prof. dr hab. Jolanta Tambor podkreśliła znaczenie współpracy osób zaangażowanych w edukację i popularyzację języka śląskiego. Dzięki tym działaniom od lutego br. nowe publikacje trafią do szkół prowadzących zajęcia z edukacji regionalnej.

Publikacje zostały wydane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Biblioteki Śląskiej, wydawnictwa Silesia Progress oraz Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana”.

To kolejny krok na drodze do zachowania i rozwoju śląskiej godki – języka, który jest nośnikiem tożsamości i kultury regionu.

Zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą książkę

Mat. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

return to top