Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Poszukujemy tutorów i tutorek do programu „Uniwersytet Najlepszych”!

04.02.2025 - 10:01 aktualizacja 04.02.2025 - 10:01
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice oraz Miasto Sosnowiec już siódmy raz uruchamiają wspólnie program „Uniwersytet Najlepszych”. W związku z tym poszukujemy tutorów i tutorek, którzy zechcą zaangażować się w kolejną edycję projektu.

Najważniejszym działaniem zaplanowanym w „Uniwersytecie Najlepszych” są indywidualne programy tutoringowe dla wybranych uczennic i uczniów, w ramach których realizowane są oryginalne projekty badawcze (18 godzin spotkań w okresie od kwietnia do listopada 2025 r.). Uczniowie i uczennice będą rekrutowani do programu na podstawie formularza rekrutacyjnego oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Poszukiwać będziemy młodych osób, które chcą rozwijać swoje pasje, wyróżniają się kreatywnością i samodzielnością. Ideą programu jest umożliwianie im rozwoju w ramach współpracy z badaczami i badaczkami Uniwersytetu Śląskiego, a także ich realna obecność w przestrzeni uczelni oraz jego doświadczanie.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie, który urzeczywistnia współpracę środowiska naukowego z najbliższym otoczeniem i niesie ze sobą realny wpływ na młodych ludzi.

Zgłoszenia do programu tutorów i tutorek przyjmowane są do 17 lutego 2025 r. poprzez formularz online. O wynikach naboru poinformujemy każdego z Państwa za pośrednictwem wiadomości e-mail. Realizacja godzin dydaktycznych w ramach tego projektu jest wynagradzana w oparciu o umowę cywilnoprawną (umowę zlecenie). Przewidywana kwota to 160 zł brutto za godzinę dydaktyczną.

Do zadań tutorów i tutorek będą należały:

  • wskazanie, wspólnie z podopiecznym/ą talentów i mocnych stron tej osoby oraz wybranie obszarów, w których podopieczny/a chcą się rozwijać;
  • zaplanowanie indywidualnego projektu badawczego oraz cyklu spotkań, w czasie których będzie on realizowany;
  • udział w spotkaniu z koordynatorką merytoryczną programu;
  • udział w rozmowach rekrutacyjnych z uczennicami i uczniami;
  • indywidualna praca z podopiecznym/ą w ramach 18 godzin akademickich;
  • wsparcie tutorianta/tutoriantki w opracowaniu wyników zrealizowanego wspólnie projektu, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej program;
  • udział w konferencji otwierającej oraz podsumowującej program;
  • przed podpisaniem umowy cywilnoprawnej lub przed podjęciem kontaktu z małoletnimi podczas zajęć edukacyjnych złożenie stosownego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (jest ono ważne 6 miesięcy).

Tutorzy i tutorki mogą zostać również dodatkowo zaproszeni/zaproszone do poprowadzenia wybranych szkoleń/webinariów w ramach projektu.

Tutorzy i tutorki powinni spełniać następujące wymagania:

  • posiadać udokumentowane doświadczenie w obszarze tutoringu naukowego;
  • być osobą otwartą oraz posiadać kompetencje w zakresie popularyzowania nauki;
  • posiadać doświadczenie w pracy z młodymi osobami;
  • dyspozycyjność do udziału we wszystkich wydarzeniach i spotkaniach związanych z projektem.

Dodatkowym atutem będzie posiadanie certyfikatu lub zaświadczenia o ukończonym szkoleniu w zakresie tutoringu naukowego i rozwojowego.

Wzięcie udziału w rekrutacji nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w projekcie, a liczba miejsc dla tutorów/tutorek jest ograniczona liczbą zakwalifikowanych uczniów i uczennic oraz specyfiką ich zainteresowań.

W razie pytań prosimy o kontakt: dr Magdalena Christ, prof. UŚ (magdalena.christ@us.edu.pl) – koordynatorka merytoryczna programu „Uniwersytet Najlepszych”, dr Marta Mamet-Michalkiewicz (marta.mamet-michalkiewicz.us.edu.pl) — kierowniczka Centrum Dydaktyki UŚ.

grafika promująca program Uniwersytet Najlepszych

return to top