Szukasz wymarzonego kierunku studiów, ale nie wiesz w którą stronę pójść? Nie musisz znać dziś wszystkich odpowiedzi. Wystarczy, że trafisz w miejsce, które pozwoli Ci szukać. Uniwersytet Śląski daje wolność wyboru, wsparcie w działaniu i dostęp do świata, w którym możesz dostać więcej. Rzuć okiem na 7 rzeczy, które mogą stać się Twoją nową codziennością.
Pasja, nauka czy praca? U nas nie musisz wybierać
Lepiej łączyć, niż dzielić, dlatego wybierając Uniwersytet Śląski, możesz stworzyć własny scenariusz, w którym znajdziesz miejsce zarówno na wykłady, rozwój zainteresowań, a jeśli chcesz – także na pracę zawodową już od pierwszych miesięcy studiów. Jak to możliwe?
- Wypracowaliśmy Nową Koncepcję Studiów – autorski i innowacyjny program, który pozwala współtworzyć plan studiów tak, jak chcesz – z myślą o swoich pasjach, planach i marzeniach. Nawet jeśli są zupełnie różne. Interdyscyplinarność? U nas to nie hasło, a realna możliwość. Studenci i studentki sami decydują, co przyda im się w przyszłości.
- Ciekawą opcją jest także Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych, gdzie masz jeszcze większą dowolność, a program wybierasz spośród niemal wszystkich kierunków studiów dostępnych na uczelni. Twój rozwój naukowy odbywa się pod czujnym okiem opiekuna naukowego.
- Umożliwiamy łączenie pracy ze studiami, co daje Ci możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego już w trakcie nauki.
- Na naszej uczelni działa Biuro Karier, w którym studenci i studentki mogą korzystać ze szkoleń tworzonych razem z czołowymi pracodawcami, z porad doradców zawodowych i rozwijać swoje talenty.
- Jesteśmy różnorodni – i to nasza siła. Spotykają się tu osoby tworzące sztukę i te, które projektują rozwiązania technologiczne. Ci, którzy piszą eseje o filozofii, i ci, którzy analizują dane albo badają mikroorganizmy. Humanistyka, nauki społeczne, artystyczne, ale też przyrodnicze i ścisłe – każdy z tych światów ma tu swoje miejsce. A najlepsze dzieje się wtedy, gdy zaczynają się przenikać.
fot. Szymon Nawrat
fot. Szymon Nawrat
Zdobądź przewagę – jeszcze zanim wejdziesz na rynek pracy
Studia u nas mogą być dla Ciebie początkiem nowej przygody oraz pierwszym etapem budowania kariery zawodowej. W zależności od tego, czym chcesz się zajmować w przyszłości, już podczas studiów możesz poznać interesujący Cię świat od środka – realizując praktyki i staże w firmach oraz instytucjach, z którymi współpracujemy. Wielu naszych studentów i studentek znajduje później w tych miejscach pracę, a warto wspomnieć, że lista naszych partnerów jest naprawdę długa! Wśród nich znajduje się m.in.:
- ORLEN,
- Google,
- Straż Graniczna,
- ING Hubs
- Sopra Steria
- i2 Analytical
- i wiele, wiele innych.
Wśród naszych absolwentów i absolwentek są wybitni przedstawiciele i przedstawicielki wielu branż – zostań kolejnym lub kolejną z nich!
Twoja edukacyjna podróż może mieć kilka przystanków
Jesteśmy uczelnią europejską. Należymy do sojuszu Transform4Europe (T4EU). To coś więcej niż szyld – to realne możliwości. Dzięki T4EU możesz odwiedzać kampusy we Włoszech, Bułgarii, Litwie, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Słowenii, Francji i Portugalii. Tym samym, projekt stwarza szansę do tego, aby zdobywać pożądane na rynku pracy kompetencje, poznać specyfikę międzynarodowego środowiska i ludzi z różnych zakątków Europy. Ciekawą opcją jest też model bachelor tracks, który pozwala na wybranie tematycznych ścieżek w ramach jednego kierunku studiów. Każdy „track” pozwala skupić się na wybranej specjalizacji, takiej jak psychologia, marketing czy biologia i lepiej dopasować program do własnych zainteresowań.
fot. Tomasz Kiełkowski
Masz ochotę na dłuższą wyprawę? Skorzystaj z programu Erasmus+, który umożliwia wyjazd na semestr lub rok studiów i podjęcie nauki na jednej z kilkudziesięciu uczelni partnerskich. To nie tylko edukacja – to styl życia: mieszkanie w nowym kraju, poznawanie ludzi z całego świata, nauka języków w praktyce i rozwój osobisty, który zostaje z Tobą na zawsze. Wielu naszych studentów i studentek wraca z Erasmusa z nową perspektywą, inspiracją do działania i… planami na kolejne wyjazdy.
Obok sali wykładowej – studio, laboratorium i… parkiet
Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności jest niezwykle ważne, ale niemniej istotne jest to, czego nie znajdziesz w sylabusie. Często właśnie po zajęciach dzieją się rzeczy, które pamięta się najdłużej: wspólne projekty, organizowanie wydarzeń, wieczory w akademiku i cykliczne imprezy.
Rozumiemy to, dlatego mamy dla Ciebie kilka dodatkowych propozycji:
- Koła naukowe działające na pełnych obrotach. Każdy z naszych wydziałów może się pochwalić sporą ofertą kół naukowych, w których „po godzinach” możesz nie tylko dowiadywać się więcej, ale także poznać ludzi z podobną zajawką.
- Miejsce, w którym możesz tworzyć po swojemu. W zależności od tego, co Ci w duszy gra, masz do wyboru m.in.: Radio Egida, Magazyn Suplement, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, Latający Teatr Szybko. Możesz także korzystać z naszego studia radiowego i telewizyjnego, gdzie np. stworzysz swój podcast albo nagrasz filmik na TikToka.
- I oczywiście – dobra zabawa. Juwenalia Śląskie, Cieszynalia czy Otrzęsiny, czyli impreza dla nowych studentów i studentek, na stałe wpisały się na listę imprez, bez których nie wyobrażamy już sobie życia. Koncerty, wydarzenia towarzyszące i zabawa do późnych (albo wczesnych) godzin. Dodatkowo, wiele wydziałów organizuje Bal Studenta, co jest kolejną okazją do lepszego poznania ludzi z roku. Twoje studenckie życie możesz wzbogacić także o wszystko to, co dzieje się w miastach, w których znajdują się nasze wydziały – knajpy, kluby, teatry, kina, muzea, festiwale – jest w czym wybierać!
fot. Tomasz Kiełkowski
Śląski Festiwal Nauki zmienia perspektywę
Czasem wystarczy jedna rozmowa z naukowcem lub naukowczynią z prawdziwego zdarzenia albo zobaczenie fascynującego eksperymentu na własne oczy, żeby coś w głowie „kliknęło”. I właśnie po to jest Śląski Festiwal Nauki – żeby nauka zaczęła żyć, a nie była tylko teorią serwowaną w podręcznikach.
Śląski Festiwal Nauki to kilka dni, podczas których Katowice wypełniają się nauką w najciekawszym wydaniu. Nauką, która zaskakuje, bawi i daje do myślenia. Podczas Festiwalu możesz spotkać ludzi, którzy każdego dnia zgłębiają tajemnice kosmosu, klimatu, języków obcych, robotyki czy sztucznej inteligencji. To jedno z tych wydarzeń, po których wyjdziesz z głową pełną pomysłów i chęci, żeby też coś stworzyć. A że wszystko dzieje się w najbliższej okolicy Kampusu Uniwersytetu Śląskiego, szkoda byłoby z tego nie skorzystać.
Tu się mówi: „dzięki, że jesteś”
Wierzymy, że w miejscu, gdzie ludzie czują się zauważeni i doceniani, żyje i pracuje się lepiej. Podobnie myślą nasze studentki i studenci – dlatego z własnej inicjatywy nagradzają osoby, które tworzą uczelnianą codzienność – wspierają, motywują, pomagają ogarnąć chaos.
Wśród inicjatyw, które wpisały się w życie uczelni, są m.in. Laur Studencki, Diamenty Wydziału Nauk Społecznych oraz OskarUŚ. To dzięki nim, wyróżniani są nie tylko wybitni wykładowcy i wykładowczynie, ale też osoby pracujące w dziekanatach, dbające o porządek i wszyscy ci, którzy swoją postawą tworzą wyjątkowy klimat Uniwersytetu Śląskiego.
Bo dobre relacje to nie dodatek do studiów. To ich najfajniejsza część.
Twoje osiągnięcia mają znaczenie
Szybka akcja – jesteś laureatem lub laureatką olimpiady stopnia centralnego, konkursu ogólnopolskiego lub międzynarodowego? Jeśli tak, dołączasz do nas z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Na najbardziej utytułowane osoby czekają także dodatkowe bonusy – stypendium, tutoring naukowy, zniżka na akademik. Możesz pochwalić się osiągnięciami sportowymi, artystycznymi albo społecznymi? Mamy coś dla Ciebie! Dołącz do Funduszu Talentów i czerp ze studiowania pełnymi garściami!
Szczegóły związane z Funduszem Talentów oraz możliwościami jakie na Ciebie czekają znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Rekrutacja już trwa – wskakuj na pokład!
Rekrutacja na studia trwa. To dobry moment, żeby zrobić pierwszy krok – bez pośpiechu, ale też bez odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę.
Jak to wygląda w praktyce? Już tłumaczymy – to naprawdę proste.
- Wybierz kierunek lub kierunki studiów, które Cię interesują.
- Zgłoś się do nas za pośrednictwem Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).
11 lipca 2025 r. kończy się rekrutacja na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, a 19 lipca 2025 r. to ostatni dzień rekrutacji na studia II stopnia. - Śledź listy osób przyjętych na wybrane kierunki.
Wyniki rekrutacji na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie zostaną ogłoszone 18 lipca 2025 roku, a na studia II stopnia – 24 lipca 2025 roku. - Przygotuj się na nowy rozdział – przed Tobą początek przygody z Uniwersytetem Śląskim!
Masz dodatkowe pytania? Odwiedź naszą stronę internetową – przygotowaliśmy wyczerpującą bazę, która ułatwi Ci proces. Wskazówki znajdziesz także w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie Uniwersytetu Śląskiego.
7 rzeczy, które nas wyróżniają już znasz. A co z kolejnymi? Należą do Ciebie!
Nie musisz mieć gotowego planu. Czasem wystarczy poczucie, że to właśnie to miejsce. Uniwersytet Śląski to przestrzeń dla tych, którzy chcą szukać, próbować i tworzyć przyszłość po swojemu.
Jesteśmy tu – gotowi, by iść z Tobą od pierwszego kroku. Bo z Uniwersytetem możesz #więcej.