Absolwent Szkoły Filmowej UŚ kandydatem do Oscara w 2025 roku!

19.09.2024 - 08:43 aktualizacja 19.09.2024 - 12:54
Redakcja: K.S

Film pt. „Pod wulkanem” reżyserii Damiana Kocura, absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został uznany za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Dzięki temu Damian Kocur ma szansę otrzymanie Oskara w 2025 roku.

Film opowiada o inteligenckiej ukraińskiej rodzinie, która w trakcie wakacji na Teneryfie dowiaduje się o inwazji Rosji na ich kraj.

Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu podczas festiwalu w Toronto. 23 września „Pod wulkanem” zainauguruje 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autorami scenariusza są Damian Kocur i Marta Konarzewska. Za zdjęcia odpowiada Nikita Kuzmenko, a montażem zajął się Alan Zejer. W obsadzie znaleźli się Sofiia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiia Karpienko i Fedir Pugachov.

zdjęcie Damiana Kocura