Andrzej Cichocki nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem

23.06.2021 - 14:40 aktualizacja 24.06.2021 - 15:02
Redakcja: wcyg
Tagi: nagrody

Jury tegorocznego 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wyróżniło Srebrnym Lajkonikiem wykładowcę oraz absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego – Andrzeja Cichockiego za film pt. „Trochę raju”. Nagroda została wręczona w kategorii dokument poniżej 30 minut.

„Trochę raju” to opowieść o egzystencji kilkuosobowej rodziny. Reżyser przy użyciu oszczędnych środków wyrazu pokazuje zwyczajne epizody z życia, takie jak wspólne oglądanie meczu czy dziecięce figle. Dzieło jest migawką z codzienności kilku wybranych osób. Jak czytamy w werdykcie, film Andrzeja Cichockiego jury oceniło jako „krótki film o nieskończoności, z cienia marginesu, ubóstwa i degradacji wydobywający niepojętą świetlistość życia”.

W ramach festiwalu film doceniony został również za najlepsze zdjęcia. Jego twórca otrzymał nagrodę pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, przyznaną za „myślącą kamerę, empatyczne użycie obrazu, autentyzm i bardzo udaną próbę oddania dziecięcego świata”.

Srebrny Lajkonik to nie pierwsze wyróżnienie dla wykładowcy Szkoły Filmowej UŚ. W 2014 roku Andrzej Cichocki otrzymał Srebrną Kijankę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage za „Las cieni”. Jego nazwisko wymieniane jest również przy takich produkcjach, jak: „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana czy „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego.

Pełna lista laureatów wraz z uzasadnieniami jury dostępna jest na stronie internetowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego

czerwone fotele w sali kinowej/red chairs in the cinema room

fot. unsplash.com