Certyfikaty Doskonałości Kształcenia dla socjologii i ochrony środowiska

06.03.2024 - 11:06 aktualizacja 11.03.2024 - 15:45
Redakcja: OO

Ochrona środowiska na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ i socjologia na Wydziale Nauk Społecznych UŚ to kierunki studiów, które otrzymały Certyfikaty Doskonałości Kształcenia przyznane przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) w kategorii Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku. Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jedyną uczelnią publiczną z województwa śląskiego, której kierunki zostały wyróżnione przez PKA w tym roku.

Wydziały UŚ, które prowadzą kierunki wyróżnione certyfikatem, według PKA wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:

• skutecznością, czyli zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • uniwersalnością, czyli możliwością przenoszenia do innych uczelni,
  • innowacyjnością, czyli nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • wzorcowością, czyli możliwością bycia punktem odniesienia,
  • etycznością, czyli zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej,
  • trwałością, czyli powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Wniosek o wyróżnienie kierunku certyfikatem w kategorii Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku uwarunkowany jest wyszczególnieniem w raporcie z wizytacji dobrych praktyk odnoszących się do aż sześciu z dziesięciu kryteriów branych pod uwagę w ocenie programowej PKA:

• konstrukcja programu studiów: koncepcja, cele kształcenia i efekty uczenia się,
  • realizacja programu studiów: treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizacja zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizacja procesu nauczania i uczenia się,
  • przyjęcie na studia, weryfikacja osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się, zaliczanie poszczególnych semestrów i lat oraz dyplomowanie,
  • kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie, a także rozwój i doskonalenie kadry,
  • infrastruktura i zasoby edukacyjne wykorzystywane w realizacji programu studiów oraz ich doskonalenie,
  • polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów.

Łącznie certyfikaty zostały przyznane 26 kierunkom prowadzonym w innych ośrodkach w całej Polsce.

zawinięty w czerwoną kokardę dyplom leży na otwartej książce