Chińska gala noworoczna pt. „Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku”

05.02.2016 - 14:11 aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

W poniedziałek 25 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się chińska gala noworoczna pt. „Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku” (《欢乐春节》), którą poprowadziła mgr Katarzyna Bańka – pracownik Uniwersytetu Śląskiego, wykładowczyni języka chińskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. JE Ambasador ChRL w Polsce Xú Jiān (徐坚) oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Podczas uroczystego wieczoru wystąpiły chińskie grupy muzyczne i taneczne odwołujące się w swojej działalności artystycznej do tradycyjnej twórczości ludowej. Zespół Inner Mongolia Art Troupe z Mongolii Wewnętrznej w Chinach zaprezentował m.in. śpiew khoomei (śpiew gardłowy, alikwotowy), solo na morin chuur / matouqin (mongolskim instrumencie strunowym), akrobacje oraz występy taneczne. W poniedziałkowej uroczystości w Warszawie uczestniczyło ponad 1,5 tysiąca osób.

Chiński Nowy Rok obchodzony będzie 8 lutego 2016 roku. Jedno z najważniejszych chińskich świąt nazywane jest również Świętem Wiosny.

zdjęcie  zdjęcie  zdjęcie
Foto: Katarzyna Bańka

O wydarzeniu napisali również: