Debata pt. „Inwazja telewizji rzeczywistości”

12.04.2017 - 11:23 aktualizacja 12.04.2017 - 11:23
Redakcja: admin

24 kwietnia 2017 roku w godz. od 19.00 do 21.00 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbywać się będzie drugie wydarzenie z cyklu „Teatr jest spotkaniem”, którego hasłem przewodnim będzie „Inwazja telewizji rzeczywistości”. Uczestnicy spotkania dyskutować będą między innymi na temat inwazji programów typu reality, które wypełniają dziś ramówki telewizyjne wszystkich stacji, eliminując tym samym produkcje utożsamiane z telewizją jakościową, a także na temat tego, skąd bierze się spektakularny sukces paradokumentalnych form telewizyjnych i czy możemy jakoś wykorzystać jego potencjał oraz gdzie przebiega granica pomiędzy dokumentacją rzeczywistości a jej inscenizowaniem. Stawiając pytania np. o to, czy w epoce postprawdy demokracja istnieje już tylko jako medialny spektakl, spróbują omówić estetyczne, polityczne i społeczne konsekwencje telewizyjnej inwazji rzeczywistości.

W debacie udział wezmą pracownicy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego: dr Anna Maj z Zakładu Komunikacji Kulturowej i dr hab. prof. UŚ Piotr Zawojski z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach, a także realizatorzy spektaklu „Na dnie” wg. Maksima Gorkiego: reżyser Paweł Świątek i dramaturżka Patrycja Kowańska. Moderatorem rozmowy będzie Michał Gulik – medioznawca, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.