Dostępność architektoniczna:
Cieszyn, ul. Niemcewicza 2
Budynek H
Dostępność wejścia do budynku i obszaru kontroli
Do budynku prowadzą dwa wejścia. Jedno wymaga pokonania schodów, drugie wejście dostępne jest z poziomu parteru i prowadzi bezpośrednio do windy, którą można dostać się na każdą kondygnację.
Dostępność korytarzy, schodów i wind
W obiekcie znajduje się winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
System przywoływania windy zamontowany jest na wysokości dostępnej dla osób poruszających się na wózkach. Drzwi windy otwierają się automatycznie. Poręcze w windzie zamontowano w celu ułatwienia komunikacji osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. W windzie zamontowane jest lustro. Na zewnątrz windy umieszczono wyświetlacz oraz oznakowanie dotykowe, Alfabetem Braille’a, informujące o numerze piętra. Wewnętrzny panel sterujący umieszczony jest na wysokości pozwalającej na swobodną obsługę przez osobę poruszającą się na wózku. Przyciski oznakowane są wizualnie i dotykowo (wypukłe cyfry i oznaczenia oraz oznakowanie alfabetem Braille’a). Winda informuje dźwiękowo o kierunku jazdy oraz o numerze piętra, na którym się zatrzymała.
Klatki schodowe wyposażone są w poręcze zamontowane na dwóch wysokościach oraz po dwóch stronach schodów. Korytarze i schody mają kontrastowo oznaczone granice.
Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku
Obiekt wyposażony w system identyfikacji wizualnej i dotykowej. Na parterze znajduje się wizualna tablica informacyjna, a na każdym piętrze umieszczono Tyflomapy. Dodatkowe egzemplarze Tyflomapy, do samodzielnej nauki orientacji w obiekcie dostępne są u wydziałowej koordynatorki dostępności dr Magdaleny Bełzy-Gajdzicy. Na każdym piętrze na poręczach umieszczono informację w alfabecie Braille’a i czarnodruku o numerze piętra. Braillem i czarnodrukiem oznaczono też wszystkie pomieszczenia. W budynku znajduje się też portiernia w której można uzyskać podstawowe informacje o rozkładzie pomieszczeń.
Drzwi do pomieszczeń kontrastują z kolorem ścian na korytarzach. Drzwi do pomieszczeń biurowych i edukacyjnych są w kolorze drewna, a drzwi do toalet są białe lub czerwone i dodatkowo oznakowane piktogramem widocznym z oddalenia.
W obiekcie zamontowano wizualno-świetlny system ostrzegania przeciwpożarowego. Umieszczono też systemy do przywoływania pomocy, które wyposażone są w piktogramy, oznakowanie w języku angielskim, oznakowanie dotykowe alfabetem Braille’a oraz pętlę indukcyjną. W budynku znajdują się krzesła ewakuacyjne.
W obiekcie znajdują się dystrybutory wody, dostępne zarówno dla osób niewidomych, bo przyciski wyczuwalne są sensorycznie, jak i dla osób poruszających się na wózkach, bo dystrybucja wody umieszczona jest na wysokości osoby siedzącej.
Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich
Tuż przy dostępnym wejściu do budynku zlokalizowane jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które oznaczono w kolorze niebieskim oraz dodatkowymi znakami pionowymi. Parkowanie na nim jest bezpłatne i dozwolone tylko dla posiadaczy kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Kontakt do osoby, która może udzielić więcej informacji o dostępności obiektu:
Jacek Świerczek, jacek.swierczek@us.edu.pl , tel. 33 8546451