Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dostępność architektoniczna: 

Katowice, ul. Bankowa 11

Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Humanistyczny

Dostępność wejścia do budynku i obszaru kontroli

Wejście główne do budynku znajduje się od strony deptaku przy ulicy Bankowej. Wejście jest bardzo szerokie, są to cztery skrzydła drzwiowe o szerokości 90 cm (drzwi z samozamykaczem otwierane za pomocą pochwytu) podzielone dwoma wnękami schodowymi (prawa/lewa) o szerokości 5 m 40 cm.

Do wejścia prowadzą schody. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową korzystających z wózków zainstalowana została platforma umożliwiająca pokonanie wszystkich schodów prowadzących do windy wewnętrznej.
Do przywołania obsługi platformy służy przycisk umieszczony na filarze po lewej stronie platformy.

Recepcja znajduje się w centralnym miejscu holu przy wejściu głównym.

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku

Na każdej kondygnacji znajduje się pięć toalet, w tym dwie damskie, dwie męskie oraz jedna dla osób z niepełnosprawnościami. Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w pomieszczeniach: 25a,118a,214a, 314a. Toalety te mają uchwyty przy umywalkach i misce ustępowej oraz odpowiednią przestrzeń manewrową.

Do wszystkich pomieszczeń w budynku można dostać się na wózku inwalidzkim.
W aulach i salach sympozjalnych znajdują się przestrzenie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W celu zajęcia miejsca przeznaczonego na wózek inwalidzki w auli im. Kazimierza Popiołka należy skorzystać z wejścia zewnętrznego i pomocy pracownika portierni. Podobna sytuacja dotyczy sali audytoryjnej tzw. stara aula, gdzie wózkiem najlepiej wjechać z poziomu parteru poprzez drzwi oznaczone numerem 15.

W auli Kazimierza Popiołka zainstalowana jest pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.

W pomieszczeniu 29 znajduje się pokój wyciszenia, w którym można odciąć się od nadmiaru bodźców.

Piktogram pętli indukcyjnejpiktogram pokoju wyciszenia

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich

Najbliższe miejsca parkingowe (dwie koperty) dla osób niepełnosprawnych, znajdują się po lewej stronie budynku (strona północna) na przeciw windy zewnętrznej. Wjazd od strony ulicy Uniwersyteckiej. Wjazd na parking poprzez szlaban otwierany pilotem. Osoby studiujące mogą zgłosić się do administratora obiektu celem uzyskania pilota umożliwiającego wjazd na parking. W celu uzyskania jednorazowego dostępu do miejsca parkingowego należy zadzwonić na portiernię – nr tel. 32 359 11 08.

Przy ulicy Uniwersyteckiej wyznaczono kolejne 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Parkowanie jest bezpłatne dla osób do tego uprawnionych.
Z niebieskich miejsc parkingowych mogą korzystać jedynie osoby do tego uprawione na ogólnych zasadach określonych w przepisach dotyczących karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych.

Kontakt do osoby, która może udzielić informacji o dostępności obiektu

Andrzej Marzec, e-mail: andrzej.marzec@us.edu.pl, tel. +48 32 35 91 179, +48 502 622 899.

return to top