Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dostępność architektoniczna: 

Katowice, ul. Bankowa 5

spinPLACE

Dostępność wejścia do budynku i obszaru kontroli

Budynek jest zabytkowy, z możliwymi barierami architektonicznymi.

Po wejściu do budynku od strony ulicy Bankowej znajdują się schody. Wejście, w którym udało się zniwelować bariery, jest od strony patio. Drzwi otwierają się automatycznie po naciśnięciu przycisku. Przed wejściem zamontowane są wideofony, za pomocą których można połączyć się z pracownikiem recepcji i poprosić o pomoc.

Dostępność korytarzy, schodów i wind

W budynku znajdują się 2 windy oraz 2 platformy zewnętrzne. Windy mają zamontowane funkcje głosowego informowania o kierunku jazdy i wysokości, na której się zatrzymały. Przyciski są wypukłe i oznaczone alfabetem Braille’a. Przycisk poziomu, na którym jest wyjście z budynku, jest uwypuklony i kontrastowy. Winda ma zamontowany głosowy i wizualny system do komunikacji z portiernią (telefon i połączenie wideo).

Klatki schodowe zostały wyposażone w poręcze i oznaczenia numeru piętra dostępne wizualnie i dotykowo (wypukłe cyfry arabskie oraz oznaczenie w alfabecie Braille’a).

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku

Na każdym piętrze znajduje się toaleta dostosowana do osób niepełnosprawnych. W toaletach zamontowane są uchwyty przy ustępie, system wezwania pomocy, bezdotykowe mydelniczki, lustro z możliwością zmiany kąta nachylenia.

Wszystkie pomieszczenia zostały oznakowanie tabliczkami z kontrastowym czarnodrukiem oraz informacją o numerze i funkcji pomieszczenia w alfabecie Braille’a.

W portierni i w salach konferencyjnych zamontowano pętlę indukcyjną umożliwiającą wyraźniejsze słyszenie w aparatach lub implantach słuchowych.

W przestrzeni budynku umieszczono wiele ergonomicznych mebli wypoczynkowych.

Piktogram pętli indukcyjnej

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich

Przy budynku znajdują się odpowiednio oznakowane miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Kontakt do osoby, która może udzielić informacji o dostępności obiektu

Karol Dziura, e-mail: karol.dziura@us.edu.pl, tel. 32 359 11 40.

return to top