Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dofinansowanie renowacji elewacji budynku Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji UŚ

27.09.2023 - 15:29 aktualizacja 28.09.2023 - 09:10
Redakcja: OO

Zabytkowa elewacja budynku Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zostanie odnowiona. Dofinansowanie na ten cel zostało przyznane w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

Wyniki naboru do tego funduszu zostały ogłoszone we wtorek 26 września 2023 roku. O dotacje ubiegały się jednostki samorządu terytorialnego. Środki są przeznaczane na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane w zabytkowych obiektach. Na remont elewacji uniwersyteckiego budynku Cieszyn otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 300 000 zł. Celem jest przywrócenie walorów architektonicznych obiektu, poprawa stanu technicznego oraz estetyki i atrakcyjności przestrzeni publicznej obszaru rewitalizowanego. Planowane jest przeprowadzenie robót budowlanych oraz prac konserwatorskich, m.in.:

  • odnowienie, uzupełnienie oraz odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych elewacji i kominów wraz z przywróceniem ich kolorystyki (historycznej, zgodnej z kolorystyką uwidocznioną w ramach wykonanych badań stratygraficznych),
  • renowacja i rekonstrukcja zegara wraz z jego zabezpieczeniem,
  • zabezpieczenie i utrwalenie historyzujących detali architektonicznych nawiązujących do secesji i art déco,
  • odnowienie historycznego wejścia do budynku,
  • zabezpieczenie i renowacja elementów galanterii metalowej, które stanowią uzupełnienie elewacji.

Budynek, który został oddany do użytku w 1911 roku, jest ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Cieszyn. Od ponad 100 lat z przerwami służy celom edukacyjnym, początkowo istniało tam samodzielne polskie seminarium nauczycielskie, obecnie znajduje się siedziba Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji UŚ. Kampus uniwersytetu w Cieszynie stanowi mocny akcent architektoniczny i urbanistyczny okolicznej zabudowy, wkomponowany w duży kompleks zieleni.

Budynek główny i jego elewacja utrzymana jest w stylu historyzującym. Ściany zewnętrzne są podzielone boniowaniami, pod oknami umieszczone są płaskie płyciny z motywem kwadratów, a całość zwieńczona jest gzymsem. Wejście zaakcentowane jest wysuniętym ryzalitem z wiatrołapem w formie portalu, facjatą z zegarem oraz wysokim dachem mansardowym i wieżyczką. Na ryzalicie przestrzeń pomiędzy oknami wypełniona jest pilastrami oraz ozdobnymi kapitelami. Fasadę budynku zdobi stary zegar firmowy Rudolfa Thordera z Morawskiego Nowego Miasta, jeden z nielicznych zachowanych do dziś zegarów z początków XX wieku, znajdujących się na budynkach użyteczności publicznej.

Od 1998 roku w gmachu głównym mieści się sala kameralna, która pełni zarazem funkcję kaplicy ekumenicznej. Zastąpiła ona dawny obiekt sakralny. Jej wystrój zaprojektowany został przez cieszyńskiego artystę rzeźbiarza – Jerzego Hermę, natomiast odrestaurowania organów dwunastogłosowych podjęli się cieszyńscy organomistrzowie: najpierw Robert Kopoczek, a następnie Tomasz Orlow.

O historii cieszyńskiego kampusu UŚ można przeczytać na stronach:

budynek Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie

Budynek Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie | fot. Julia Agnieszka Szymala

return to top