Dr Artur Madaliński dyrektorem Biblioteki Śląskiej

04.10.2023 - 11:05 aktualizacja 10.10.2023 - 13:45
Redakcja: AJS

W październiku 2023 roku stanowisko dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach objął dr Artur Madaliński – filolog, menedżer kultury i wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem Śląskim. Zgodnie z uchwałą zarządu województwa śląskiego obowiązki będzie pełnić przez trzy lata – do 30 września 2026 roku.

Nowy dyrektor śląskiej książnicy jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, a także krytykiem literackim i aktywistą czytelniczym. Współpracował z takimi czasopismami, jak: „Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Dwutygodnik”, „Nowe Książki” czy „Więzi”. Kierował pracą: Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Mysłowickiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Dr Artur Madaliński
Dr Artur Madaliński podczas trzeciej odsłony Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show UŚ. Fot. Aleksandra Kiernas

Biblioteka Śląska to najstarsza tego typu instytucja na Górnym Śląsku. Powstała na przełomie lat 1922/1923. Pierwotnie funkcjonowała jako Biblioteka Sejmu Śląskiego, natomiast profil naukowy uzyskała w latach 30. Od 1998 roku jej główna siedziba mieści się w budynku przy placu Rady Europy 1. Książnica posiada zbiory z każdej dziedziny wiedzy, może się też pochwalić kolekcją: starodruków, inkunabułów, rękopisów, materiałów ikonograficznych i kartograficznych.

Dotychczas placówką kierowali prof. dr hab. Jan Malicki oraz dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ – naukowcy z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Budynek Biblioteki Śląskiej Fiflon, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons