Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr Dawid Matuszek | Czas na odważne pomysły badawcze

31.03.2020 - 14:52 aktualizacja 01.04.2020 - 19:59
Redakcja: MK

|dr Dawid Matuszek|

Nie ulega wątpliwości, że największym wyzwaniem, przed jakim stoi współczesna nauka, jest poradzenie sobie z chorobą Covid-19. Dlatego uwaga wielu naukowców skupia się obecnie na próbie zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2. Dla osób pracujących nad tą problematyką – zarówno pod kątem medycznym, jak i społecznym oraz psychologicznym – Narodowe Centrum Nauki uruchomiło szybką ścieżkę finansowania badań.

W związku z tym w Uniwersytecie Śląskim bezzwłocznie ukonstytuował się interdyscyplinarny zespół badawczy, złożony m.in. z psycholożek, socjologów, medioznawców, pedagogów i politolożek, który będzie starał się opracować rozwiązania łagodzące społeczno-psychologiczne skutki pandemii. Obecny kryzys konsoliduje wspólnotę naukową, dowodząc, że najlepsza nauka opiera się na współpracy, otwartości i wolnej – choć błyskawicznej – wymianie idei. Ale także na odpowiednim finansowaniu. I jako taka może wywierać kluczowy wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa, ochronę zdrowia, kulturę i sztukę czy ochronę środowiska naturalnego. Nie tylko w sytuacji stanu wyjątkowego.

Zdecydowana większość z nas naukowo zajmuje się innymi zagadnieniami, a stan powszechnego zamknięcia mniej lub bardziej komplikuje – w zależności od specyfiki dyscypliny – możliwość prowadzenia zwyczajnej działalności naukowej. Wydaje się jednak, że wyjątkowość sytuacji oraz fakt, że świat przestał kręcić się w znajomy sposób, sprzyjają formułowaniu odważnych pomysłów badawczych, projektowaniu nowych badań i udoskonalaniu tych już prowadzonych. I myśleniu o wspólnotach oraz uwspólnotowieniu – także nauki i badań – w inny niż do tej pory sposób.

Warto wykorzystać ten sprzyjający oryginalnym konceptualizacjom czas, by zacząć opracowywać nowe projekty badawcze, a w konsekwencji tworzyć wnioski grantowe. To podstawowy – przynajmniej na razie – sposób na pozyskanie odpowiedniego finansowania badań. Narodowe Centrum Nauki uruchomiło nabór w swoim najpopularniejszym konkursie OPUS (przeznaczonym dla wszystkich naukowców), a także w konkursach PRELUDIUM (dla osób nieposiadających stopnia naukowego doktora) oraz POLS (dla badaczy przyjeżdżających z zagranicy, którzy planują realizować swoje badania w Polsce).

Korzystając z okazji, chciałbym również zwrócić się za pośrednictwem tej strony do czytających ten tekst naukowców. Pracownicy działających w ramach Działu Nauki i Badań jednostek – Biura Doskonałości Naukowej i Ewaluacji, Zespołu projektów badawczych krajowych, Zespołu infrastruktury badawczo-dydaktyczno-artystycznej oraz Zespołu organizacji konferencji i widzialności naukowej – pozostają do Państwa dyspozycji, zapewniając wsparcie także podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo pracujemy w głównej mierze zdalnie, dlatego prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonu. Dokumenty, które wymagają złożenia podpisów, prosimy przesyłać jako skany (PDF) lub zdjęcia (JPG).

Dane kontaktowe: https://www.koronawirus.us.edu.pl/dzial-nauki-i-badan

Pomoc w przygotowaniu wniosków grantowych możecie Państwo uzyskać, kontaktując się z pracownikami wydziałowych Zespołów ds. projektów oraz z Zespołem projektów badawczych krajowych (Dział Nauki i Badań):

tel. kom. 797 520 602, 503 048 685

tel. 32 359 1610, 32 359 2465

e-mail: dnb@us.edu.pl, dznauki-l@us.edu.pl

Agencje finansujące naukę są świadome powagi i wyjątkowości sytuacji, a w związku z tym proponują rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom naukowców. Poniżej znaleźć można:

  • komunikat dotyczący przesunięcia terminu składania raportów z realizacji projektów badawczych: www.ncn.gov.pl,
  • informację związaną ze zmianą zasad dostarczania dokumentów do NCN: www.ncn.gov.pl,
  • informację o działaniach podejmowanych przez agencje nadzorowane przez MNiSW: www.gov.pl,
  • a także ogłoszenie konkursu na finansowanie badań dotyczących COVID-19: www.ncn.gov.pl. oraz innych konkursów: www.ncn.gov.pl.

krzesło i komputer

return to top