Dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ członkiem międzynarodowego panelu eksperckiego

23.03.2023 - 11:09 aktualizacja 24.03.2023 - 13:17
Redakcja: OO

Dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego został powołany na członka międzynarodowego panelu ekspertów Rady Naukowej Litwy w ramach porównawczej oceny eksperckiej działalności instytucji naukowych w Litwie (odpowiednik ewaluacji w Polsce).

Rada Naukowa Litwy pełni rolę instytucji eksperckiej zajmującej się wyzwaniami rozwoju nauki na poziomie krajowym. Członkowie rady są doradcami litewskiego parlamentu i rządu w kwestiach badań i szkolenia naukowców. Rada zajmuje się ponadto wdrażaniem programowego finansowania badań w trybie konkursowym, administrowaniem najważniejszymi litewskimi programami rozwoju nauki, ocenianiem wyników badań oraz reprezentowaniem litewskiej nauki w różnych instytucjach europejskich i innych organizacjach międzynarodowych.

Porównawcza ocena ekspercka działalności badawczo-rozwojowej (B+R) prowadzonej przez uniwersytety i instytuty badawcze jest wykonywana przez Radę ds. Badań Naukowych Litwy. Ocena ekspercka przeprowadzana jest co 5 lat, a jej wyniki posłużą do przeznaczenia 70% podstawowych środków publicznych na działalność B+R.

Na potrzeby oceny eksperckiej instytucje w Litwie będą oceniane według trzech kryteriów: jakości, wpływu ekonomicznego i społecznego oraz potencjału rozwojowego. Na pozostałych członków panelu powołano naukowców z Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ

Dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ | fot. Małgorzata Kłoskowicz