Dwa patenty dla związków wykorzystywanych w elektronice organicznej

07.05.2020 - 10:53 aktualizacja 07.05.2020 - 11:49
Redakcja: MK
Tagi: patent

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracowali efektywne metody syntezy pochodnych pirydyny w postaci 4-alkoksy-2-bromopirydyn. Nowe pochodne mogą być stosowane w syntezie organicznej, chemii koordynacyjnej, metaloorganicznej oraz szeroko rozumianej elektronice organicznej. Pochodne te stanowią prekursory struktur związków mających zastosowanie jako materiały luminescencyjne. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki obecności atomu bromu, który pozwala łatwo wprowadzić różne niezbędne motywy strukturalne, np. motyw pirydynowy, do struktury docelowej. Z kolei obecność grupy alkoksylowej z odpowiednio długim łańcuchem alkilowym umożliwia rozpuszczalność docelowego związku w cieczach organicznych, co ma znaczenie dla potencjalnych zastosowań w elektronice organicznej.

Dwa rozwiązania w tym zakresie zostały objęte ochroną patentową.

Autorami wynalazków są naukowcy reprezentujący Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr inż. Dawid Zych, prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec, mgr Aneta Kurpanik, mgr Joanna Malarz, a także dr inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda i dr inż. Grzegorz Benke z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Tunel oświetlony wielokolorowym światłem