Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nasi eksperci

dr Maciej Bisaga

Jest doktorem nauk biologicznych, specjalizującym się w biologii molekularnej oraz bioinformatyce. Ukończył studia na Uniwersytecie w Aberystwyth w Walii (Wielka Brytania) oraz na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ponadto jest absolwentem Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie specjalizował się w obszarze Data Stewardingu i zarządzania danymi badawczymi. 

Obecnie pełni funkcję Koordynatora do spraw Otwartej Nauki na Uniwersytecie Śląskim, gdzie ma za zadanie wspierać inicjatywy otwartego dostępu do badań naukowych. Jest odpowiedzialny za koordynację prac wydziałowych data stewardów, którzy dbają o zarządzanie danymi naukowymi na uczelni. 

Jego praca przyczynia się do promowania wolnego dostępu do wiedzy naukowej oraz efektywnego zarządzania danymi, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju badań naukowych. Dzięki jego zaangażowaniu Uniwersytet Śląski może skutecznie wykorzystywać potencjał otwartego dostępu i zarządzania danymi w dziedzinie nauki i kształcenia.

dr Maciej Bisaga
dr Maciej Bisaga

Natalia Galica
Natalia Galica

Natalia Galica

Jest członkiem Zespołu ds. Otwartej Nauki w Narodowym Centrum Nauki, gdzie realizuje zadania związane z zarządzaniem danymi badawczymi, polityką otwartego dostępu do publikacji oraz uczestniczy w działaniach i projektach zawiązanych z European Open Science Cloud/EOSC. Od 2023 r. pełni rolę przedstawiciela krajowego w Council for National Open Science Coordination (CoNOSC).

Natalia jest także pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego. Do roku 2022 była zatrudniona jako koordynator ds. otwartego dostępu na Uniwersytecie Śląskim, gdzie wdrożyła politykę otwartego dostępu oraz koncepcję dziedzinowego zarządzania danymi badawczymi. Wcześniej pełniła funkcję koordynatora międzynarodowych projektów, m.in. na University College Dublin w Irlandii.

Natalia jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Dublińskim w Irlandii oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 2010-2013 była stypendystką Anglia Ruskin University w Cambridge (Wielka Brytania). Rozwijała swoje umiejętności w obszarze otwartej nauki m.in. poprzez udział w Data Steward School, w tym inicjatywie mentorskiej w duńskiej infrastrukturze DeiC a także programie trenerskim Train-the-Trainer Bootcamp organizowanym przez OpenAIRE. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą polityce otwartej nauki.

Magdalena Szuflita-Żurawska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Boras University w Szwecji na kierunku Digital Library Management. Kierownik Sekcji Informacji Naukowo-Technicznej, Lider Centrum Kompetencji Otwartej Nauki oraz Pełnomocnik Rektora Politechniki Gdańskiej ds. Otwartej Nauki. Członkini międzynarodowych grup roboczych związanych z zarządzaniem danymi i otwartą nauką, m.in. Data stewardship, curricula and career paths Task Force (EOSC), Education and Training on Handling of Research Data IG (współprzewodnicząca), Engaging Researchers with Data IG, Professionalising Data Stewardship IG (RDA). Recenzentka aplikacji dla zaufanych repozytoriów CoreTrustSeal.

Uczestniczka i prelegentka licznych konferencji o zasięgu narodowym i międzynarodowym. Wykonawca w projektach naukowych i infrastrukturalnych (np. Pozytywne zarządzanie uczelniami technicznymi: nowy model motywacji OPUS NCN; MOST DANYCH Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – etap II: Open Research Data).

Koordynator w zadaniu RDA/EOSC „Data practices in an interdisciplinary perspective – building good standards and universal solutions” oraz w „Działaniach na rzecz promowania i zwiększenia świadomości w zakresie otwartych danych badawczych” w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) 1.4.b na Politechnice Gdańskiej. Uczestniczka „FAIRness Assessment Challenge”.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się w obszarze Otwartej Nauki oraz komunikacji i produktywności naukowej. Prowadzi szkolenia dla pracowników naukowych i doktorantów oraz przedmiot na studiach doktoranckich „Scientific databases and information skills”.

Na zdjęciu Magdalena Szuflita-Żurawska
Magdalena Szuflita-Żurawska

return to top