Dlaczego Rawa ma znaczenie?
Szukaliśmy bardzo jednoznacznego i intensywnego symbolu tej wyjątkowej przemiany, jaką niesie za sobą EMNK 2024. Zbudowaliśmy ideę miasta uczelnianego (Konsorcjum będące unikatem instytucjonalnym w skali kraju), cieszymy się ze świetnej współpracy z włodarzami miasta i regionu oraz ich pełnego zaangażowania (władze wspierają nas na każdym etapie naszych działań), wreszcie – Wy (mieszkańcy, użytkownicy) kolejny raz jesteście z nami w trakcie wydarzeń, imprez, koncertów, warsztatów.
Jednak myśląc o efektach trwałych EMNK 2024, uznaliśmy, że symbolem spajającym to, o czym piszemy i mówimy, będzie rzeka Rawa. Uznaliśmy, że Rawa to nasze wspólne dobro, ale też wspólny obowiązek. Chcemy, by była rzeką płynącą przez miasto, by jej bieg był po trosze opowieścią o tych wyjątkowych działaniach wspólnotowych, które w ramach EMNK 2024 podjęliśmy i chcemy kontynuować. Oczywiście, musieliśmy podzielić się odpowiedzialnością za tak ogromne przedsięwzięcie: czym innym jest dyskusja o bulwarach Rawy, czym innym wieloletni plan i ogromne nakłady finansowe niezbędne do jego realizacji. Ale możemy powiedzieć, że działamy i że udało się: wykonaliśmy szereg działań przygotowawczych, zaangażowaliśmy osoby odpowiedzialne, zaprosiliśmy mieszkańców i naukowców do rozmów, tworzenia, prototypowania, badań. Dzisiaj wiemy, że wszystkim zależy na Rawie i że wszyscy rozumieją potrzebę jej rewitalizacji.
To będzie wielkie zwieńczenie tworzonej Zielonej Strefy Nauki – miejsca, które zaczęło się od idei, a wkrótce będzie konkretem, z którego skorzystamy wszyscy. Obserwujcie social media, zaglądajcie na strony uczelni i instytucji miejskich – bądźcie na bieżąco.