Expo 2020: reprezentanci UŚ i ŚFN na Wystawie Światowej w Dubaju

12.01.2022 - 16:28 aktualizacja 14.01.2022 - 22:14
Redakcja: OO
Tagi: Expo 2020, Silesian Science Festival KATOWICE, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE został zaproszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego do pełnienia funkcji ambasadora naszego województwa podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim – przestrzeni reprezentującej nasz kraj w trakcie Wystawy Światowej Expo 2020, która odbywa się w Dubaju. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w roli przedstawicieli ŚFN pojawią się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego.

W delegacji udział wezmą rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej poprowadzą w Dubaju serię warsztatów dla dzieci.

Prof. Jerzy Jarosz poprowadzi zajęcia konstruktorskie pt. „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”. Ich uczestnicy będą mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające (by następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni), a także ich pasażerów, czyli wykonane z papieru myszy – sympatyczne Space Mice. Zajęcia potrwają 45 minut i są adresowane do dzieci w każdym wieku.

Wśród propozycji znajdują się również warsztaty pt. „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które prof. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła będą realizowały pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią oraz rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

Śląski Tydzień Regionalny w Pawilonie Polskim potrwa od 27 stycznia do 3 lutego 2022 roku.

panorama Dubaju – widok na liczne wieżowce

Fot. Pexels