Festiwal Galla Anonima w Katowicach

26.02.2019 - 09:48 aktualizacja 26.02.2019 - 09:48
Redakcja: admin

26 lutego 2019 roku w kilku polskich miastach, w tym w Katowicach, odbywać się będzie Festiwal Galla Anonima, którego organizatorami są Dom Emisyjny Manuscriptum wraz z Grupą Goldenmark, wydawcy księgi inwestycyjnej „Kroniki polskiej” Galla Anonima.

Katowicka edycja festiwalu odbędzie się w Miejskim Domu Kultury (ul. Hallera 28). Początek wydarzenia został zaplanowany na godz. 14.30. Gościem honorowym, który wygłosi prelekcję na temat kroniki, będzie prof. dr hab. Dariusz Rott z Wydziału Filologicznego UŚ, historyk literatury dawnej Polski, pracownik Zakładu Historii Literatury Średniowiecza i Renesansu. Gallowi Anonimowi i jego dziełu poświęcił sporą część swojego doktoratu. Niedawno przedstawiał referaty na jego temat na międzynarodowej konferencji w Siedlcach oraz na Kongresie Mediewistycznym w Leeds.

Ponadczasowa zawartość została opracowana zgodnie ze stylem epoki wczesnego średniowiecza, napisana specjalnie przygotowaną czcionką karolińską i wydrukowana na bezdrzewnym papierze wiernie oddającym cechy pergaminu. Całość oprawiona jest w stuletnie dębowe deski, w których na stałe umieszczony jest półkilogramowy medal z czystego srebra z wybitym wyobrażeniem Galla Anonima. 500 gramów srebra próby 999 nadaje inwestycyjnego charakteru księdze i czyni jej oprawę jeszcze bardziej wyjątkową. Wydawcy zdecydowali się wyemitować jedynie 966 numerowanych egzemplarzy.

Patronat nad wydarzeniem objął Wydział Filologiczny UŚ. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.fil.us.edu.pl/festiwal-galla-anonima-w-katowicach/