Gmach Szkoły Filmowej UŚ z Grand Prize Wienerberger Brick Award 2020

24.09.2020 - 11:07 aktualizacja 28.09.2020 - 11:51
Redakcja: AJS

Znamy już wyniki międzynarodowej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2020. Nagrodę główną zdobył budynek, w którym mieści się nowa siedziba Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Gmach zwyciężył również w kategorii Sharing Public Spaces.

W Wienerberger Brick Award doceniane są oryginalne obiekty architektoniczne, w których główne zastosowanie znalazły materiały ceramiczne. Konkurs ma dwie odsłony – edycję polską i międzynarodową. Realizacje, które uzyskały nagrody w konkursach krajowych, przechodzą do światowej edycji Wienerberger Brick Award.

W marcu 2019 roku rozstrzygnięta została polska edycja konkursu. Jej zwycięzcą została siedziba katowickiej Szkoły Filmowej, co umożliwiło udział w międzynarodowej odsłonie konkursu i reprezentowanie polskiej architektury.

Nagrody są przyznawane co dwa lata. Wyniki międzynarodowego rankingu zostały ogłoszone 23 września 2020 roku. Jury wyłoniło sześć realizacji, które nagrodzono w pięciu kategoriach: Feeling at Home, Sharing Public Spaces, Living Together, Working Together oraz Building Outside the Box. Laureat tegorocznej edycji – gmach Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego to projekt autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz biura projektowego MAŁECCY. Realizacja łączy walory budynku współczesnego, a jednocześnie ponadczasowego. Zachowanie historycznej zabudowy sprawiło, że gmach subtelnie wpisuje się w lokalny kontekst, będąc zarazem strażnikiem i interpretatorem przeszłości.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: www.brickaward.com/winners.

Szkoła Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Fot. Krzysztof Szlapa