Instytut Polonistyki – nowa jednostka na Uniwersytecie Śląskim

18.10.2023 - 15:43 aktualizacja 20.10.2023 - 08:22
Redakcja: OO

1 października 2023 roku powołany do życia został Instytut Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Funkcję dyrektora nowej jednostki pełnić będzie prof. dr hab. Dariusz Pawelec. Kadencja potrwa trzy lata i pokrywa się z kadencją rady naukowej Instytutu Polonistyki.

Utworzenie nowej jednostki związane jest z powstaniem na Wydziale Humanistycznym UŚ w czerwcu 2023 roku nowej dyscypliny – polonistyki, która została wyodrębniona z dyscyplin wchodzących w skład dziedziny nauk humanistycznych. Reprezentuje ją 43 nauczycieli i nauczycielek akademickich UŚ.

Biogram dyrektora Instytutu Polonistyki

Prof. dr hab. Dariusz Pawelec w 1988 roku ukończył filologię polską w Uniwersytecie Śląskim, w 1992 roku obronił rozprawę doktorską o poezji Stanisława Barańczaka napisaną pod kierunkiem prof. Ireneusza Opackiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują poetykę nowoczesnej poezji polskiej, zagadnienia sztuki interpretacji, genologii, teorii tropów, poetykę historyczną oraz relacje edytorstwa i krytyki literackiej. Jest autorem pierwszej monografii poświęconej Stanisławowi Barańczakowi pt. „Poezja Stanisława Barańczaka. Reguły i konteksty” (1992), książek o poezji lingwistycznej i poezji Witolda Wirpszy, twórcą koncepcji „adresata możliwego” w liryce (przedstawionej w książce pt. „Świat jako Ty. Poezja polska wobec adresata w drugiej połowie XX wieku”, 2003), prac z zakresu teorii gatunku, a także pierwszej antologii poezji pokolenia ‘68 pt. „Powiedz prawdę” (1990) oraz opracowania wyboru polemik i manifestów tej generacji pt. „«Powinna być nieufnością». Nowofalowy spór o poezję” (2020). Rozprawy naukowe i prace krytycznoliterackie publikował m.in. w takich pismach, jak: „Pamiętnik Literacki”, „Ruch Literacki”, „Teksty Drugie”, „Ethos”, „Forum Poetyki”, „Przestrzenie Teorii”, „Poznańskie Studia Polonistyczne”, „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”, „Res Publica”, „Twórczość”, „Nowe Książki”, „Kresy”, „Brulion”. Pełni funkcję dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. W latach 2019–2022 był dyrektorem Instytutu Literaturoznawstwa UŚ. Od 2000 roku przewodniczy radzie programowej instytucji kultury Ars Cameralis.

Budynek Wydziału Humanistycznego UŚ

Budynek Wydziału Humanistycznego UŚ | fot. Małgorzata Dymowska