Jak ocenić stopień wytrenowania szermierzy?

02.10.2020 - 08:06 aktualizacja 05.10.2020 - 10:46
Redakcja: MK

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali układ pozwalający analizować stopień wytrenowania szermierzy. W badaniach uczestniczył również zawodnik Akademickiego Związku Sportowego AWF Katowice.

Zaprojektowany system może być wykorzystany do oceny sprawności szermierza oraz jego predyspozycji do uprawiania tego sportu. Wynalazek objęty ochroną patentową mierzy między innymi czas reakcji zawodnika na zaprogramowane przez trenera zadania, a także pozwala analizować stopień koncentracji jego uwagi. Parametry te są przechowywane w pamięci urządzenia.

System nie wymaga modyfikacji szpady, a pchnięcie zaliczane jest w taki sam sposób, jak to się dzieje podczas zawodów szermierczych. Trenerzy na podstawie otrzymanych wyników będą mogli modyfikować programy szkoleniowe, aby w ten sposób przyspieszyć proces osiągania odpowiedniej formy przez podopiecznych.

Zawodnicy mogą też wykonywać zestawy ćwiczeń szermierczych bez nadzoru trenera. Urządzenie pozwala nie tylko wcześniej zaprogramować plan treningowy, lecz również rejestruje dane, do których trener ma dostęp na swoim komputerze. Na tej podstawie ocenia rezultaty treningu i postępy szermierza.

W pracach nad projektem wynalazku brali udział: naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dyrektor Instytutu Informatyki prof. dr hab. Piotr Porwik, dr inż. Tomasz Orczyk i mgr Marcin Lewandowski, a także mgr Damian Merkel, szermierz reprezentujący AZS AWF Katowice, trener szermierki, sędzia Polskiego Związku Szermierczego oraz były reprezentant Kadry Narodowej Juniorów.

Szermierz