Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

JE Ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown gościem Szkoły Języka i Kultury Polskiej

21.05.2018 - 10:01 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

14 maja 2018 roku w siedzibie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego z JE Ambasadorem Irlandii w Polsce Gerardem Keownem, które dotyczyło przede wszystkim przyszłości prowadzonych przez SJiKP Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Pierwszą turę ukończyło pomyślnie 20 osób, obecnie prowadzona jest już druga edycja studiów w Dublinie. Od września w trzech szkołach w Irlandii ruszyły pilotażowe programy short courses – „Polish as a heritage language” dla uczniów polonijnych, zatem niezwykle ważne jest kształcenie wykwalifikowanych nauczycieli, którzy w przyszłości staną się wykładowcami języka polskiego w irlandzkich szkołach.

Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego w spotkaniu wzięły udział dr hab. Aleksandra Achtelik – wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, kierownik Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego, dr Barbara Morcinek-Abramczyk ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz dr Agnieszka Tambor reprezentująca Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich.

Rozmowy dotyczyły m.in. funkcjonowania studiów, dalszych losów absolwentów pierwszej edycji studiów, systemowych rozwiązań różnych problemów, w tym lokalowych na terenie Irlandii. Jednym z efektów spotkania stać się może sformalizowanie współpraca UŚ z irlandzkimi uniwersytetami – University College Dublin (tu obecnie odbywają się zajęcia Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego), Trinity College w Dublinie, gdzie istnieje lektorat języka polskiego oraz University College Cork.

Na zdjęciu (od lewej): dr hab. Aleksandra Achtelik, JE Ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown, dr Agnieszka Tambor, dr Barbara Morcinek-Abramczyk

return to top