Komunikat ws. organizacji kształcenia w Uniwersytecie Śląskim w roku akademickim 2021/2022

04.10.2021 - 09:41 aktualizacja 19.04.2022 - 10:37
Redakcja: OO
Tagi: komunikaty

Wytyczne dla uczelni

Z dniem 30 września weszły w życie wytyczne bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w okresie epidemii, określonymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, na podstawie których ustalono zasady organizacji kształcenia w Uniwersytecie Śląskim w roku akademickim 2021/2022. Priorytetem Uniwersytetu Śląskiego jest zapewnienie dostępu kształcenia i możliwości prowadzenia badań na jak najwyższym poziomie przy zachowaniu bezpieczeństwa wszystkich członków wspólnoty akademickiej.

Zasady organizacji kształcenia w UŚ w roku akademickim 2021/2022:

Organizacja kształcenia

• Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Śląskim co do zasady prowadzone są w trybie stacjonarnym.
  • Zakres zajęć realizowanych w formule zdalnej został ustalony przez kolegia wydziałów, wydziałowe komisje ds. kształcenia i studentów oraz rady dydaktyczne kierunków.
  • Na stronach internetowych wydziałów opublikowane zostały wytyczne wydziałowe dotyczące kształcenia w semestrze zimowym 2021/2022 oraz plany zajęć wskazujące sposób ich realizacji (zajęcia w trybie stacjonarnym, zdalnym albo hybrydowym).
  • Zajęcia w ramach Ogólnoakademickiej Oferty Dydaktycznej (OOD) oraz specjalne ścieżki kształcenia (np. tutoring) mogą być prowadzone w trybie zdalnym.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2

• Zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki jest obowiązkowe we wszystkich przestrzeniach wspólnych, w tym również w trakcie zajęć dydaktycznych.
  • Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są prowadzący zajęcia oraz studenci i doktoranci w trakcie wypowiedzi.
  • Zajęcia i spotkania w niewielkich grupach (do 5 osób) mogą odbywać się bez zakrywania ust i nosa pod warunkiem wyrażenia zgody wszystkich osób uczestniczących.
  • Zalecane jest zachowywanie dystansu społecznego oraz regularna dezynfekcja rąk, a wietrzenie sal i ich dezynfekowanie są koniecznym standardem.
  • Uniwersytet Śląski rekomenduje i gorąco zachęca wszystkich do szczepienia się oraz zapewnia szybki dostęp do szczepień dla wszystkich zainteresowanych członków wspólnoty akademickiej. W celu zapisania się na szczepienie należy skontaktować się z pracownikami uczelni na adres: szczepienie_koordynator@us.edu.pl

Prowadzenie zajęć w trybie zdalnym

• O prowadzeniu zajęć dydaktycznych w całości lub w części w trybie zdalnym może zdecydować (zgodnie z zasadami określonymi przez dziekana wydziału):
    • dyrektor kierunku − w odniesieniu do zajęć na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich;
    • kierownik studiów doktoranckich – w odniesieniu do zajęć prowadzonych na studiach doktoranckich;
    • kierownik studiów podyplomowych w porozumieniu z kierownikiem Centrum Studiów Podyplomowych;
    • koordynator specjalnych programów kształcenia np. tutoringu.
  • O prowadzeniu zajęć w trybie zdalnym w szkołach doktorskich decydują dziekani szkół doktorskich.

Okresowe prowadzenie zajęć w trybie zdalnym

• Zajęcia dydaktyczne, które z założenia miały odbywać się stacjonarnie, mogą przez określony czas być prowadzone zdalnie za zgodą odpowiednio dyrektora kierunku lub dziekana szkoły doktorskiej.
  • O przejściu na tryb zdalny uczestnicy zajęć muszą zostać poinformowani z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Egzaminy i zaliczenia

• Egzaminy i zaliczenia będą prowadzone w trybie stacjonarnym.
  • W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie przeprowadzenie weryfikacji efektów uczenia się w trybie zdalnym.

Konsultacje i dyżury dydaktyczne

• Konsultacje i dyżury dydaktyczne nauczycieli akademickich dla studentów, doktorantów i uczestników studiów podyplomowych będą odbywać się stacjonarnie w budynkach Uniwersytetu Śląskiego.
  • W uzasadnionych przypadkach konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się zdalnie.

W Uniwersytecie Śląskim utrzymany jest pierwszy poziom zabezpieczeń (oznaczony kolorem żółtym). Sposób funkcjonowania, zgodny z regulacjami dla tego statusu zabezpieczeń został określony zarządzeniem Rektora UŚ nr 179 z dnia 16 października 2020 r. W najbliższych dniach regulacje dla tego poziomu zostaną dostosowane do aktualnych wytycznych.

Wieczne pióro i dokument/fountain pen and documentfountain pen and document

Fot. pixabay